Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bácskay Ildikó
Növényi hatóanyagtartalmú nanoformulációk előállítása, in vitro és in vivo vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Bácskay Ildikó
helyszín (magyar oldal): DE GYTK, Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GYTT


A kutatási téma leírása:

Bevezetés és háttér:
Az orális gyógyszerbevitel előnyös lehetőség a gyógyszerformulációk esetén, különösen azért mert a beteg együttműködés ekkor a legjobb. A növényi hatóanyagtartalmú készítmények napjainkban azért népszerűek, mert a beteg bizalma nagyobb a természetes eredetű hatóanyagok iránt. Ennek vannak előnyei és hátrányai farmakológiai és gyógyszertechnológiai szempontból egyaránt. A nanoformulációk kedvező felszívódásuk és permeabilitásuk miatt kedvező lehetőséget biztosítanak a növényi hatóanyagtartalmú orális készítmények számára.
Célkitűzés:
Fentiek alapján célul tűzzük ki, hogy BCS II-IV. osztályba sorolható növényi hatóanyagokból (silymarin és kurkuma) ciklodextrin felhasználásával és alginát típusú nanogyönygyből orális készítmény formulálunk és elvégezzük in vitro és in vivo vizsgálatukat.
Anyagok, módszerek:
A növényi hatóanyagként silymarint és kurkumát választottunk, mivel ez a két növényi hatóanyag logP értéke alapján igen lipofil, ezért BCS II-IV csoportba sorolhatók. Oldékonyságnövelésre ciklodextrint és alginát típusú nanogyöngyöt választottunk.
Az orális ciklodextrin készítményeknek elvégezzük a hivatalos gyógyszerforma vizsgálatukat, valamint kioldódás vizsgálatokat végzünk. Az így kiválasztott kedvező összetételekkel in vivo állatkísérletet végzünk a hatékonyság bizonyítására. Az alginát típusú nanogyönygy formulációkkal gyógyszerforma vizsgálatokat végzünk. A gyógyszerhordozó rendszer képzés kritikus paramétereit meghatározzuk és az előállítást optimalizálájuk. Az elkészített hatóanyag nélküli és hatóanyagot tartalmazó alginát hordozó gyöngyöket megvizsgáljuk és értékeljük.
Várható eredmények:
A megvizsgált készítmények közül a gyógyszerforma és a hatóanyag kioldódási vizsgálatok, valamint állatkísérletek alapján kiválasztunk egy-egy prototípust, amelyekkel elvégezzük a gyártás optimalizálására vonatkozó vizsgálatokat. Kísérleti munkánk gyakorlati haszna, hogy a kedvező tulajdonságú májvédő silymarinból és az antioxidáns kurkuminból megfelelő biohasznosíthatóságú orális prototípus formulációt állítsunk elő.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )