Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bácskay Ildikó
Gyógyszerészeti segédanyagok biokompatibilitási vizsgálata sejtkultúrás modell rendszereken

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Bácskay Ildikó
helyszín (magyar oldal): DE GYTK, Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GYTT


A kutatási téma leírása:

Gyógyszerészeti segédanyagok biokompatibilitási vizsgálata sejtkultúrás modell rendszereken különös tekintettel a ciklodextrinek és felületaktív anyagok-tartósítószerek kölcsönhatására

Bevezetés és háttér:
Az aktuális Európai protokollok szerint annak érdekében, hogy kiküszöböljük az állatkísérleteket, a biokompatibilitási vizsgálatok része a citokompatibilitási vizsgálat. A gyógyszerformuláláshoz számos segédanyagot alkalmazunk, amelyeknek önálló citotoxicitásáról nincs információ, arról pedig egyáltalán nincsen, hogy a különböző excipiensek együtt hogyan befolyásolják a sejtéletképességet.
Célkitűzés:
A Gyógyszertechnológiai Tanszéken folyó kísérleti munkához kapcsolódva célul tűzzük ki, hogy a szakkönyvek által javasolt segédanyag koncentrációkat alapul véve végezzünk sejtéletképességi vizsgálatokat gamma- ciklodextrinekkel, felületaktív anyagokkal és tartósítószerekkel, valamint vizsgáljuk kölcsönhatásukat a sejtek életképességére.
Anyagok, módszerek:
Kísérleteinket Caco-2 bélhámsejt vonalon, humán vörösvértesteken, valamint HaCaT keratinocyta sejtvonalon végezzük. Ezen három sejttípus megfelelő in vitro modelleknek bizonyulnak a perorális, parenterális adagolás és külsőleges gyógyszerformák vizsgálatához. A Caco-2 sejtvonal, egy humán colon adenokarcinóma sejtvonal, polarizált epithel sejtekből fellépő monolayer kialakítására képes. A HaCaT sejtvonal alkalmas a külsőleges gyógyszerbevitel modellezésére. MTT teszttel mérjük a félhatásos gátló koncentrációkat (IC50), hemolízis teszttel pedig az esetek 50%-ban hemolízis okozó átlagkoncentrációkat (HC50). A kezelés után életben maradt sejtek számát MTT teszt esetében mitokondriális enzimaktivitás mérése alapján, a hemolízis tesztnél pedig a hemolizált sejtek arányával tudjuk meghatározni.
Várható eredmények:
Mindegyik szükséges IC50 és HC50érték, valamint szerkezeti tulajdonság ismeretében várakozásaink szerint összefüggéseket állapíthatunk meg a szerkezet és a citotoxikus hatások között. A mért adatokból következtethetünk a segédanyagok közötti potencírozásra és gátlásra a citokompatibilitásra vonatkozóan. A PhD munka gyakorlati haszna ajánlások megfogalmazása az optimális koncentráció meghatározására, a jelenleg alkalmazott tartósítószer és egyéb segédanyagok koncentrációinak csökkentésére.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )