Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csurgai-Horváth László
A műholdas távközlés korszerű frekvenciatartományainak vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Csurgai-Horváth László
helyszín (magyar oldal): Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék
helyszín rövidítés: SZHVT


A kutatási téma leírása:

Az Alphasat telekommunikációs műholdat 2013 júliusában állította pályára az Inmarsat azzal az elsődleges céllal, hogy a nagy adatátviteli sebességű mobil kommunikációs szolgáltatásainak a minőségét tovább javítsa. A műhold elkészítésében az Európai Űrügynökség (ESA) partnerként vett részt, és a kereskedelmi célú alkalmazáson túl négy tudományos kísérletet is elhelyezett a fedélzeten.
Ezek közül az egyik az Aldo Paraboni Q/V sávú kommunikációs és terjedési kísérlet. A terjedési kísérletben a Ka illetve a Q sávban (19.701 illetve 39.402 GHz frekvenciákon) állandó teljesítményszintű (u.n. beacon) jeleket sugároznak a Föld felé, amelyek így a rádiócsatorna jellemzőinek a megváltozásait teszik mérhetővé. A kommunikációs kísérlet pedig DVB-S2 adatfolyam átvitelét és az alkalmazható adaptív modulációs módok vizsgálatát foglalja magában.
A kísérlet a műhold pályájának stabilizálását követően, 2014 elején kezdődött és előre láthatólag a műhold teljes élettartama alatt (kb. 15 év) fog tartani. Célja ezeknek a frekvenciasávoknak a mélyreható vizsgálata, a hullámterjedést befolyásoló tényezők elemzése és a meglevő terjedési modellek finomítása, pontosítása. Mindez azért is különösen fontos, mert ezek a frekvenciasávok a következő években egyre nagyobb szerepet kapnak a nagysebességű kommunikációs szolgáltatásokban.
Tanszékünk az ESA-val (European Space Agency) való kutatási együttműködés keretében 2014-ben kapcsolódott be ebbe a programba. Folyamatosan működik a terjedési kísérlet mindkét frekvenciasávjára elkészített vevőállomásunk, amely a jelszinteket folyamatosan méri és rögzíti. A kísérletben több európai ország kutatói is részt vesznek, hiszen a pontos terjedési modellek elkészítéséhez minél nagyobb számú földrajzi helyen elvégzett mérésre és adatbázisra van szükség. A kommunikációs kísérletben 2015-től szintén részt vesz a tanszékünk egy közös kutatási program keretében az ausztriai Joanneum Research intézettel.
A doktori képzésben résztvevő hallgató kutatási feladatai a mérések során nyert adatok analíziséhez és feldolgozásához kapcsolódnak:
• Részvétel a Ka/Q sávú műhold-föld csatorna terjedési mérésének folytatásában, a mérési adatok alapján a vizsgált rádiócsatorna statisztikai leírása és új, javított terjedési modellek kifejlesztése.
• Fading típusok automatizált felismerése a mérési adatfolyamból gépi tanulási módszerek segítségével.
• A műholdas kommunikációs vevőállomás adaptív modulációs méréseinek feldolgozása és elemzése, az adatátviteli sebesség és a fading jelenségek közötti összefüggések feltárása.
Mivel a program nemzetközi együttműködés keretében zajlik, ezért kutatási együttműködésre, konferenciákon való részvételre, publikálásra, tudományos kapcsolatok kialakítására nyújt lehetőséget.
A pályázaton sikeresen megfelelő jelöltnek jártasnak kell lennie az angol nyelvű szakirodalom feldolgozásában, mérőeszközök kezelésében, valamint a statisztikai adatfeldolgozásban. Előnyt élveznek azok a pályázók, akik a témakörben már alapvető ismeretekkel rendelkeznek és angol nyelven jó kommunikációs készséggel bírnak.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-07-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )