Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bondár István
A Kárpát-medence szeizmicitásának analízise multiesemény-meghatározó algoritmusokkal

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Bondár István
helyszín (magyar oldal): MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

Kárpát-medence geodinamikájának és tektonikai szerkezetének pontos interpretációjához, valamint megbízható szeizmikus veszélyeztetettség és kockázatbecslés tanulmányokhoz elengedhetetlen egy olyan földrengéskatalógus, amely az események legkisebb hibával és torzítással terhelt hipocentrum becsléseit tartalmazza. A Magyar Nemzeti Szeizmológiai Bulletin (MNSZB) 1996-2016 közötti időszak eseményeit már újra meghatároztuk az iLoc (Bondár és Storchak, 2011) földrengéshelymeghatározó algoritmussal az RSTT (Myers et al., 2010) háromdimenziós sebességmodell alkalmazásával, de további jelentős javulás érhető el multiesemény meghatározó algoritmusokkal, mint a hypoDD (Waldhauser és Ellsworth, 2000) és a Bayesloc (Myers et al., 2007, 2009). Míg a double-difference módszer egy eseményklaszter pontos relatív helymeghatározására használható (pl. Békési et al., 2017; Czecze et al. 2017), addig a Bayesloc nagyobb régiók szeizmicitásának pontos meghatározására (abszolút és relatív értelemben is) alkalmas. A kutatás célja az MNSZB-ben szereplő események hierarchikus klaszteranalízésével individuális eseményklaszterek elkülönítése, ezek hypoDD analízise, ami magába foglalja a fázisok beérkezési idejének újra kimérését, valamint a hullámforma korrelációt a differenciális beérkezési idők kimérésére. A hypoDD algoritmus a differenciális idők alkalmazásával nemcsak a klaszterek eseményeinek pontosabb meghatározását, hanem a természetes és antropogén események elkülönítését is segíti, valamint ground truth (GT, Bondár et al., 2004; Bondár és McLaughlin, 2009) eseményeket is produkálhat. A következő lépésben az egész Kárpát-medence és környezete szeizmicitásának meghatározása a Bayesloc algoritmussal a rögzített GT eseményekhez képest. A GT események (ismert robbantások) használata biztosítja, hogy az egész katalógus helymeghatározási pontossága megközelíti a GT események pontosságát. A feldolgozáshoz a magyar állandó szeizmológiai állomások adatain kívűl a környező országok állandó állomásainak, valamint az AlpArray projekt állomások hullámformái használhatók.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Az ideális jelölt geofizikus vagy fizikus végzettségű, a kutatáshoz szükséges ismeretekkel rendelkezik az elméleti szeizmológia és a kapcsolódó függvényanalízis területén. A téma sikeres teljesítéséhez az angol nyelv szakmai szintű ismerete szükséges

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )