Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mádlné Szőnyi Judit
" Karsztvízszintek visszatöltődésének sztochasztikus és determinisztikus vizsgálata, eredményeinek értelmezése "

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács József
társ-témavezető: Mádlné Szőnyi Judit
helyszín (magyar oldal): ELTE, TTK, Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

"Az 1950–90 közötti időszakban jelentős bauxit – és szénbányászat jellemezte a Dunántúli–középhegységet. A medence süllyedékekben elhelyezkedő hasznosítható ásványi nyersanyagok bányászatára jelentős veszélyt jelentett a főleg triász képződményekből álló főkarsztvíztároló hatalmas vízkészlete. Ezért az 1950–es évek végétől az 1990–es évek elejéig, megelőző védekezésként, a víztárolóból jelentős mennyiségű – több száz m3/perc – karsztvizet emeltek ki. Ennek következményeként a bányák környékén nagyméretű depressziók alakultak ki, mely hatást azonban nem lehetett korlátozni a bányák környékére, így a vízszint csökkenés a főkarsztvíztároló csaknem teljes területére kiterjedt. 1990 után a Magyarországon előálló társadalmi, gazdasági változások nyomán a bányák bezártak, a karsztvízemelés megszűnt. Új típusú változás, az eddigiekkel éppen ellentétes visszatöltődési folyamat kezdődött el karsztvíztartó rendszerben.
A doktori cselekmény célja ennek a visszatöltődési folyamatnak a vizsgálata.
Gazdaságilag sem elhanyagolható kérdés, milyen pontos előrjelzést tudunk adni a visszatöltődés folyamatára. Az egyes vízszint megfigyelő kutak által biztosított adatok időfüggő véletlen mennyiségek megfigyeléseinek, méréseinek tekinthetők. Az egyes kutak hidrográfjai felfoghatók sztochasztikus folyamatok realizációiként. A determinisztikus megközelítések, azaz a modellezés mellett célként fogalmazható meg annak kutatása, hogy milyen előrejelzést lehet adni trendfüggvényekkel.
Az egyes kutakhoz tartozó folyamatok azonban nem önmagukban álló, egymástól független jelenségek, hanem azok lokális körülmények közötti megnyilvánulásai. A különböző helyeken megfigyelt folyamatok ugyanazon néhány látens hatás – például beszivárgás, visszatöltődés – befolyása alatt állnak, és csupán e hatások intenzitása függ a helytől. Ezen hatások identifikálása, térbeli eloszlásának becslése is a doktori cselekmény egyik célja.
A termelés hatására bekövetkező vízszintcsökkenés és a visszatöltődés is a tározó hidraulikus kapcsolatai által befolyásolt, mely kapcsolatok szerkezetileg és szedimentológiailag is meghatározottak. Így a depressziók beható vizsgálata alkalmat ad determinisztikus közelítéssel a visszatöltődést befolyásoló geológiai hatások jobb megértésére. Mivel maga a víztermelés is regionális hatásokkal bírt, ezért a folyamatok regionális megértésére van szükség. Felmerül a kérdés, hogy a visszatöltődés elemzése alkalmat adhat-e regionális hidraulikai paraméterek levezetésére. S ha igen, azok mennyiben különböznek a lokálisan (térben és időben) a szivattyúpróbákból a kutak és aknák létesítésekor levezetett paraméterektől. A jelölt feladata az estlegesen kimutható különbségek értelmezése és okainak feltárása."

előírt nyelvtudás: angol vagy német
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )