Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fenyvesi Ferenc
β-ciklodextrinek celluláris hatásainak vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Fenyvesi Ferenc
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GYTT


A kutatási téma leírása:

A ciklodextrinek a gyógyszergyártásban, élelmiszeriparban, kozmetikai iparban és a biotechnológiában is előszeretettel alkalmazott nagy molekulaméretű, hidrofil anyagok. Számos terülten fontos szerepük van, ilyenek például az oldékonyság növelése, biológiai hasznosíthatóság növelése, íz-és szagfedés valamint a stabilizálás, de a közelmúltban a hidroxipropil-béta-ciklodextrint önálló gyógyszerként is törzskönyvezték. A ciklodextrin molekulák szerkezetükből adódóan nem jutnak át passzív diffúzióval a sejtmembránon, de munkacsoportunk korábbi eredményei alapján endocitózissal bejuthatnak a sejtplazmába. A ciklodextrinek kölcsönhatása a sejtmembránnal és a β-ciklodextrinek koleszterin kivonó képessége ismert nagyobb koncentrációban, de alacsonyabb koncentrációban más intracelluláris hatásuk nem tanulmányozott. Célunk először az endocitózis és az endocitózis mechanizmusának pontosabb felderítése gátlószerek hatásán keresztül. Ezt követően a ciklodextrinek autofágia és NF-κB indukálási képességének vizsgálatát végezzük. Ehhez fluoreszcens mikroszkópos vizsgálatokat és áramlási citometriás méréseket végzünk. A különböző származékok vizsgálatára Caco-2 sejteken és HeLa sejteken kerül sor. MTT és RTCA tesztekkel meghatározzuk a ciklodextrinek toxikus koncentrációját és az autofágia és NF-κB indukáló hatásukat nem-toxikus koncentrációkkal végezzük. Autofágia meghatározásához anti-LC3 antitestet használunk ciklodextrin előkezeléssel és anélkül. Egy másik kísérletben a lizoszómákat LysoTracker® fluoreszcens festékkel detektáljuk. Az NF-κB vizsgálat kísérlete a p65 alegység citoszolikus vagy sejtmagi jelölésén alapul. A ciklodextrinek autofágia és NF-κB indukálási képessége nem feltárt hatás.
A kutatási téma egy másik kérdése egy ciklodextrin polimer szármzék siRNS hordozó képességének vizsgálata. Ehhez különböző mólarányú rendszereket tesztelünk a poliplex képződés optimális arányainak megállapításához. Jellemezzük a poliplex tulajdonságait, sejtekbe történő bejutását és celluláris hatásait fluoreszcens technikákkal vizsgáljuk. Kvantitatív adatot a poliplex felvételéről áramlási citometriával mérünk. A poliplex celluláris hatásait GAPDH enzim expresszióján keresztül vizsgáljuk.


Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )