Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fenyvesi Ferenc
Gasztroretentív szilárd gyógyszerformák előállítása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Fenyvesi Ferenc
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GYTT


A kutatási téma leírása:

A retard gyógyszerformák között gyomorban úszó kapszulák és tabletták külön csoportot képeznek, segítségükkel megnyújthatjuk a gyógyszerforma tartózkodási idejét a gyomorban (gasztroretentív gyógyszerformák). A tartózkodási idő megnyújtásával a gyógyszerkoncentráció a gyomortartalomban órákon keresztül közel állandó értéken marad. Ez, egyrészről a gyomor eredetű betegségekben (pl: gyomorfekély, fertőzés) hasznos lehet, a magasabb helyi koncentrációval eredményesebb gyógyítást vagy kezelést lehet elérni, másrészről bizonyos hatóanyagok az emberi tápcsatornából rosszul szívódnak fel, a felszívás hatékonysága pedig az eltérő bélszakaszokban különböző. Jellemzően a vékonybélben találhatók olyan szakaszok, melyekben a hatóanyag felszívódása a leghatékonyabb, ezt a helyet nevezzük felszívási ablakoknak (absorption window). Amennyiben a gyomor felől mindig kis és közel egyenlő adagokban érkezik a felszívási ablak felé a hatóanyag az közel teljes mértékben felszívódásra kerülhet.
Lebegő vagy úszó gyógyszerformákat már az elmúlt évtizedben is fejlesztettek. Két altípusukat különböztetjük meg: a gázfejlődésen alapuló és a nem-gázfejlődésen alapuló lebegő formákat. A gázfejlődésen alapuló tabletták vagy kapszulák esetében leggyakrabban szén-dioxid termelődés segítségével lebeg a gyógyszerforma.
A tanszéken kifejlesztett technológiával nem-gázfejlődésen alapuló lebegő, szilárd hab szerkezetű gyógyszerformát állítunk elő. A legyártott habok szobahőmérsékleten és testhőmérsékelten a tablettákéval megegyező keménységet és szilárdságot mutatnak. Látszólagos sűrűségük kisebb a víznél, illetve a gyomornedvnél, így fontos tulajdonságuk, hogy azonnal úsznak. A testhőmérsékelten megtartott szilárdság a lebegési képességet és a gyomor őrlő, keverő mozgásával szembeni ellenállást nyújt a gyógyszerformának.
A módszerrel jelenleg szakaszosan, kisebb mennyiségben állítunk elő úszó rendszereket, de célunk a technológia folyamatossá tétele és ehhez megfelelő eszköz tervezése és készítése. A Ph.D. munka során a technológia fejlesztése, a formuláció javítása és optimalizálása történik. A jelenleg alkalmazott alapanyagokon és segédanyagokon túl többféle alapanyag és összetétel alkalmasságát is teszteljük. Lokális hatású hatóanyagokon kívül szisztémás hatású hatóanyagokra is kiterjesztjük vizsgálatainkat. A legyártott formulációkat kioldódásvizsgálattal, textúra analízissel és képalkotó technikákkal is jellemzünk. A hatóanyagok felszívódását és a retard hatást in vivo, állatkísérletek segítségével, farmakokinetikai vizsgálatokkal jellemezzük, melyhez HPLC módszert is beállítunk.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )