Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Várnagy Katalin
A fémionok neurodegeneratív betegségekben játszott szerepének koordinációs és elektrokémiai háttere

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Várnagy Katalin
helyszín (magyar oldal): Kémia épület Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék IV. emelet, D406
helyszín rövidítés: D-406


A kutatási téma leírása:

A jelenleg gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegségek (pl. Alzheimer-kór és prion betegségek) rendkívül komoly egészségügyi és társadalmi problémát jelentek világszerte. Általánosan elfogadottnak tekinthető, hogy egyes fémionok fontos szerepet játszhatnak ezen megbetegedések kialakulásában és lefolyásában. A leginkább érintett fémionok mindenekelőtt a legfontosabb nyomelemek, mint a vas, réz és cink, és a toxikus fémionok, mint pl. a kadmium esetleges szerepére is vannak irodalmi utalások. Valamennyi fehérje ugyanis gazdag a hisztidin aminosavban, amely a fémionok számára fontos kötési helye.
A betegségekben szerepet játszó fehérjék és fragmenseik koordinációs képessége és fémionszelektivitása a molekulában jelenlevő horgonycsoportok mellett a kötőhely közelében levő aminosavak minőségétől is függ. Így a kutatásunk egyik fő célkitűzése annak megállapítása, hogy a peptidek koordinációs képessége és fémkomplexeik stabilitása, szerkezete és redoxi tulajdonságai hogyan szabályozhatók a peptidszekvencián keresztül.
A másik célkitűzés, hogy a már részletesen vizsgált réz(II), cink(II) és nikkelII) ionok mellett a létfontosságú vas lehetséges szerepéről képet kapjunk a neurodegeneratív betegségekben szerepet játszó fehérjék fragmenseinek és modellpeptidjeinek vizsgálatán keresztül. Ezek az ismeretek hozzájárulhatnak a betegségek kémiai hátterének megértéséhez, illetve nagy fémion szelektivitású peptidek tervezésére adnak lehetőséget.
A fehérjék fragmenseinek és modellpeptidjeinek előállítása automata szintetizáló berendezés alkalmazásával történik. A képződött komplexek termodinamikai és szerkezeti tulajdonságait egyaránt értelmezhetjük a klasszikus potenciometriás és korszerű szerkezetvizsgáló módszerek (UV-látható, CD, ESR, NMR és MS) együttes alkalmazásával, míg a redoxi paraméterek meghatározása ciklikus voltammetria segítségével történik.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )