Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Bálint
MiRNS-ek szerepének vizsgálata a petefészekrák kialakulásában és korai diagnosztizálásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Nagy Bálint
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar
helyszín rövidítés: DE ÁO


A kutatási téma leírása:

A női morbiditás és mortalitás alakulásában lényeges szerepe van a reprodukciós szervek tumorainak. A leggyakrabban az ovárium tumor az endometrium tumorral és a cervicalis carcinomával fordul elő. Ezek a tumorok tünetmentesek a kezdeti stádiumban és a jelenlegi biomarkerek nem elég érzékenyek és specifikusak a kimutatásukra.
Az ovárium tumor diagnosztikájában napjainkban a CA-125 és a Human Epididymis Protein 4 (HE-4) a leggyakrabban alkalmazott biomarkerek.
Resnick és munkatársai írtak le először 21 különböző módon expresszálódott miRNS-t ovárium tumoros és kontroll csoportok között 2009-ben. A miRNS-21, miRNS-92, miRNS-93, miRNS-126 és a miRNS-29a szintek magasabbak, míg a miRNS-155, miRNS-127 és a miRNS-99b szintek lényegesen alacsonyabbak voltak a vizsgálati csoportokban.
Találtak olyan miRNS molekulákat, amelyek jeleztek olyan betegek esetében is, akiknél a CA-125 értékek normális szinten voltak.
A mikroRNS-ek rövid, nem kódoló nukleinsav molekulák, amelyek fontos szerepet játszanak a transzláció szabályozásában. Részt vesznek a sejtciklusban, a sejtek proliferációjában, a sejtek differenciálódásában és az apoptózisban.
Kísérleteinknek két célja van:
1. miRNS molekulák szerepének vizsgálata a petefészekrák diagnosztikájában
Olyan miRNS alapú diagnosztikai eljárás kidolgozása, amely elősegítené a petefészekrák korai felismerését és ezzel a túlélési esélyeket jelentősen növelné.
2. Ösztrogénekkel való kezelés miRNS profilra való hatásának vizsgálata ovárium sejttenyészetben
Az ösztrogének a női reproduktív ciklus fontos résztvevői, de terápiás alkalmazásuk jelentősen növeli a mellrák mellett a petefészekrák kialakulásának a kockázatát is. Az ösztrogének hatásukat ösztrogén receptorokhoz (ER) kötődve fejtik ki. Ezen receptorok hatást gyakorolhatnak különböző gének expressziójára közvetlenül – mint pl. a citoplazmában jelen lévő ERα és ERß – vagy protein kináz jelátviteli útvonalak elindításával közvetve – mint a membránban elhelyezkedő G-protein kötött ER-ok esetében. Az ösztrogének hatását szeretnénk megvizsgálni a miRNS expresszió változásaira in vitro sejttenyészetben.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )