Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Rajnavölgyi Éva
Mesenchymális sztróma sejtek közvetett immunmoduláló hatásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Rajnavölgyi Éva
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar
helyszín rövidítés: DEÁOK


A kutatási téma leírása:

A mesenchymális sztróma sejtek a felnőtt szöveti őssejtek csoportjába tartozó differenciálódási képességüket tekintve még nem véglegesen elköteleződött sejtek, melyek elsődleges szerepe a szöveti megújulás és regeneráció biztosítása. Hipoimmunogén tulajdonságuknak illetve a helyreállító folyamatokban betöltött jelentős szerepüknek köszönhetően komoly terápiás lehetőségként tekintünk mind az MSCI sejtekre, mind pedig az általuk termelt és kibocsájtott szolubilis faktorokra, melyek immunmoduláló hatással bírnak. Számos publikációban bizonyítást nyert az MSC-ek immunsejtekre gyakorolt szabályozó hatása; képesek mind a mieloid, mind pedig a limfoid előalakból differenciálódó immunsejtek sőt még nem immunsejtek érését és differenciációját és működését is befolyásolni. Az MSC-ek szerte a szövetekben közvetlen és közvetett sejt kapcsolatok révén támogatják a környező sejtek működését, növekedési illetve anti-apoptotikus faktorok termelése révén, de immunszuppresszív hatásuknak köszönhetően gátolhatják a gyulladásos sejtek működését, ezzel eltolva az immunválaszt a tolerancia és az anti-inflammatórikus folyamatok felé. Ismerve az MSC sejtek immunmoduláló hatásait az Immunológiai Intézet jelentős hangsúlyt fektet a jelenség mögött húzódó mechanizmusok minél mélyebb megismerésére, kiemelten az MSC sejtek által termelt oldott faktorok szerepére, melyek megismerése kulcsfontosságú. A kutatási projekt célja meghatározni, hogy az MSC-ek által termelt exoszómák illetve mikrovezikulák, milyen faktorokat tárolnak, melyek hozzájárulhatnak azok anti-apoptotikus, immunmoduláló hatásához, így biztosítva a homeosztázis fenntartását vagy épp ellenkezőleg, annak felborulását, hozzájárulva ezzel bizonyos megbetegedések kialakulásához.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )