Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Traumás élmény által előidézett magatartási zavarok: az NMDA és AMPA receptor altípusok szerepe

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Zelena Dóra
helyszín (magyar oldal): KOKI
helyszín rövidítés: KOKI


A kutatási téma leírása:

A kutatás általános célja a glutamaterg neurotranszmisszió poszttraumás stresszzavarban (PTSD) kifejtett hatásának tanulmányozása. A PTSD előfordulási gyakorisága széleskörű, például családon belüli erőszak, szexuális bántalmazás, autóbaleset, bizonyos munkákkal együtt járó állandó stressz (rendőr, tűzoltó), halálos betegségek tudata (AIDS, rák) esetén jöhet létre. A tünetei is változatosak, legfontosabbak az alvás-, memória- és szociális-deficit, depressziós tünetekkel társulva, amik akár öngyilkossághoz is vezethetnek. Bár széles választék van kezelési lehetőségekben, de legtöbbször csak részleges javulás érhető és igen gyakoriak a mellékhatások is (memóriazavar, pszichotikus reakciók, nyugtató hatás, anyagcsere problémák, stb). Azaz a PTSD csak igen nehezen kezelhető, ami elengedhetetlenné teszi új terápiás lehetőségek kutatását.
A vizsgálataink célja, hogy megismerjük az ionotróp glutamát receptok közül az N-metil-D-aszpartát (NMDA) és 2-amino-3-(5-metil-3-oxo-1,2- oxazol-4-il)propánsav (AMPA) receptorok konkrét szerepét a kondicionált félelmi válaszokban. A glutamát neurotranszmisszió központi szerepe a kondicionált félelem kialakulásában, expressziójában és kioltásában közismert. Laboratóriumunk jelenlegi eredményei azt mutatják, hogy az NMDA NR2B alegység antagonistája csökkenti a trauma által kiváltott koria viselkedési zavarokat, de a kezelés hosszútávú hatásai még nem ismertek. Hasonlóképpen közelmúltban megjelent eredmények azt mutatják, hogy az AMPA receptorok egy adott altípusa (kalcium-függő) résztvesz a félelem kioltásában; a folyamat hasonló a humán ún. expozíciós terápiával. A két tanulmány azt sugallja, hogy a folyamat különböző elemeit eltérő glutamát receptor altípusok szabályozzák. A glutamát neurotranszmisszió receptor altípus-szelektív tanulmányozása új utakat nyithat a traumás stressz által előidézett magatartási zavarok megértésében. Ezért a glutamát receptor altípusok szerepét szeretnénk vizsgálni a traumás stressz viselkedési következményeinek kialakulásában és kioltódásában. Elsősorban - de nem kizárólag -, az NMDA receptor NR2B alegységére és a kálcium-permeábilis AMPA receptorra összpontosítanánk.
Mivel hasonlóság van a laboratóriumi rágcsálókban stressz által kiváltott viselkedési zavarok és az emberben traumatikus élmény során kialakuló pszichiátriai következmények között, a rágcsálókat gyakran az emberi PTSD modellezésére használták. A betegség legáltalánosabban elterjedt modellje a "footshock", mint traumás élmény által előidézett hosszú ideig (gyakorlatilag egy életen át) tartó szorongás. Állatok esetében ez nemcsak kondicionált félelem kialakításához vezet, de egy sor, a humán PTSD-re emlékeztető viselkedési zavart is indukál, mint pl. fokozott szorongás más helyzetekben, csökkent memória, alvászavarok, fokozott szimpatikus aktiváció (nagyobb szívfrekvencia növekedés stressz helyzetekben), szociális kapcsolatok hiánya.
Viselkedés farmakológiai vizsgálatokat egy olyan teszt-együttesben végeznénk, amely a PTSD különböző tüneteit modellezi (kondicionált félelem, szociális elkerülés, tárgytemetés, memória). A PTSD-ben fontos szerepet játszó autonóm válaszokat (szívfrekvencia, testhőmérséklet) in vivo biotelemetriával vizsgálnánk. Az idegi mechanizmusokat a glutamát receptor alegységek expresszió-változásainak nyomon követésével, a magatartási kihívások által indukált agyi aktivációs mintázatok tanulmányozásával, illetve lokális agyi kezelésekkel kívánjuk vizsgálni.
A vizsgálataink eredményei hozzájárulhatnak a PTSD kialakulásának jobb megértéséhez, a mechanizmusok alaposabb feltárásához. Ezen túl új kezelési stratégiák létrehozásának is alapját képezhetik, aminek különös jelentőségét az adja, hogy a PTSD jelenlegi kezelési eljárásai nem eléggé eredményesek.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )