Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Wittner Lucia
Szinkron populációs aktivitás elektrofiziológiai vizsgálata in vitro.

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Wittner Lucia
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az epilepsziát összefüggésbe hozzák az idegi hálózatok túlzott szinkronitásával, mely interiktális aktivitást és epilepsziás rohamokat idéz elő és tart fenn. Humán epilepsziás szövetben in vitro kimutatott interiktális-jellegű aktivitás jelentős hasonlóságot mutat rágcsálók agyi szeletében jelentkező fiziológiás szinkron populációs eseményekkel. E ritmikus szinkron aktivitási mintázatok kialakulásának és terjedésének mechanizmusai hatékonyabban feltárhatók, ha egyszerre vizsgáljuk a fiziológiai jellegzetességeket sejt- és hálózat szinten. Egyidejű intra- és többcsatornás extracelluláris elektrofiziológiai elvezetéseket végzünk kontroll patkány hippocampusban, valamint epilepsziás, és tumoros, de nem epilepsziás páciensekből származó, műtétileg eltávolított hippocampalis és neocorticalis szövetszeleteken. Az általunk használt 24 csatornás lamináris multielektróda lehetővé teszi, hogy a helyi mezőpotenciálok generátorait vizsgáljuk. Az áramforrás sűrűség (current source density, CSD) analízissel feltárhatók a transzmembrán áramok, amelyek a lokális szinaptikus generátoroktól erednek, és amelyek tükrözik a szövet posztszinaptikus áramaktivitását. Az egyidejű extracelluláris soksejt (multi unit activity, MUA) és intracelluláris egysejt elvezetésből kapott konvergens információ segít megérteni ezeket az áramokat, és betekintést nyújt a szinkron populációs eseményekre adott sejtes válaszokba. Az elektrofiziológiai elvezetéseinket kiegészítjük két foton képalkotással, hogy feltárjuk a különböző sejttípusok (piramissejtek, tüskés csillagsejtek, interneuronok, stb.) szerepét a szinkron populációs aktivitás generálásában és fenntartásában. A humán hippocampus azon makró- és mikróhálózati összeköttetéseinek rendellenességeit is szeretnénk feltárni, amelyek esetleges okozati összefüggésben vannak az epilepsziás rohamaktivitással. Kutatásaink fényt deríthetnek a fiziológiás és patológiás aktivitás közötti határvonalat adó finom különbségekre. A jövőbeli terápiás stratégiák, amelyek tekintetbe veszik a humán kutatások eredményeit, új, hatékonyabb gyógyszerek és/vagy az epilepsziás rohamokat megelőző, és/vagy az epilepszia okozta károsodásokat kezelő megoldások kifejlesztését eredményezhetik.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )