Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hypothalamikus integráció: a stressz és az anyagcsere szabályozásának összefüggéseinek vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács Krisztina
helyszín (magyar oldal): KOKI
helyszín rövidítés: KOKI


A kutatási téma leírása:

A központi idegrendszer külső és belső kihívásokra egyrészt szigorú korlátok közé szorított homeosztatikus szabályozással biztosítja a belső környezet állandóságát, másrészt különböző megküzdési stratégiákkal szolgálja az alkalmazkodást. A stresszhatásokra adott neuroendokrin-, vegetatív- és magatartási reakciók összehangolásában kulcsszerepet játszik a köztiagy. A hypothalamus paraventricularis magjában termelődő neuropeptidek, a corticotropin-releasing hormon (CRH) és a vasopressin (AVP) felelősek elsősorban a neuroendokrin stressz-kaszkád elindításáért, az ACTH és a glukokortikoid hormonok fokozott elválasztásáért. A stresszválasz azonban számos más, vegetativ változást is magában foglal, mely változások célja a szervezet erőforrásainak mobilizálása a káros hatás legyőzésére illetve elhárítására. A hypothalamus számos területe és a paraventricularis mag maga is tartalmaz olyan preautonom sejtcsoportokat, amelyek részt vesznek a stresszhatásra változó kardiovaszkuláris, légzési, gasztrointesztinális, immun és anyagcserefolyamatok szabályozásában. Nem ismerjük azonban pontosan azon neuronhálózatok felépítését és működését amelyeken keresztül e folyamatok integrációja történik. Vizsgálataink ezen szabályozómechanizmusok felderítését szolgálják. Kutatócsoportunk funkcionális anatómiai módszerekkel, laboratóriumi egereken és patkányokon, feltérképezi egyszeri- vagy ismételt, krónikus stressz hatására a központi idegrendszerben aktiválódott neuronokat, jellemzi azok fenotípusát és azonosítja összeköttetéseiket. A téma keretében vizsgáljuk, hogy milyen változás következik be stresszhatásra a táplálékfelvételt és az anyagcserét szabályzó neuropeptid gének expressziójában, milyen molekuláris mechanizmusok állnak ezen változások hátterében. Speciális géncsendesítési eljárásokkal befolyásoljuk a stressz és a metabolizmus szabályozásában résztvevő neuropeptidek kifejeződését a hypothalamusban és vizsgáljuk ezek élettani hatásait. Ezzel egyidőben detektáljuk a táplálékfelvételi magatartásban és a perifériás hormonok szekréciójában bekövetkező változásokat is. Reményeink szerint ezen kutatások rávilágítanak stressz és az anyagcsere központi idegrendszeri szabályozásának törvényszerűségeire és segítenek a stresszel kapcsolatos „civilizációs” betegségek leküzdésében.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )