Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Idegi Sejtdifferencialodas.Különböző eredetű idegi őssejtek fejlődési lehetőségeinek visgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Madarász Emília
helyszín (magyar oldal): KOKI
helyszín rövidítés: KOKI


A kutatási téma leírása:

A formálódó központi idegrendszer jövendő előagyi, középagyi, hátsó agyi régióit és ezek al-régióit, az ún. pozícionális (régió-specifikus) gének - térben és időben változó - aktiválódása különíti el (Rubenstein 1998). A pozícionális gének transzkripciós faktorokat vagy szekretált morfogéneket kódolnak, amelyek alapvető szerepet játszanak a fejlődő idegsejtek sajátságainak meghatározásában.
• Szabályozzák a fejlődő idegszöveti sejtek vándorlási útvonalát, és ezáltal, a formálódó idegrendszer „szegmentumainak”, a neuroméráknak a kialakulását. A regionális gének aktivitási mintázata a sejtfelszíni adhéziós és extracelluláris mátrix (ECM) molekulák termelődését és/vagy szignalizációját szabályozza.
• Egyelőre nem tisztázott kölcsönhatások révén befolyásolják az idegsejt-sorsot meghatározó, ún. proneurális gének expresszióját, és a fejlődő idegsejtek lehetséges neurotranszmitter-fenotípusát
A fejlődés korai szakaszán elkülönülő neuromérákból származó sejtek sok sajátsága jelzi az eredeti pozícionális „elkötelezettséget” (Hitoshi 2002). Az egyre növekvő ismeretek ellenére sem világos, hogy a korai regionális determináció hogyan befolyásolja az idegi őssejtekből differenciálódó neuronok fenotipikus sajátságainak alakulását, hogyan eredményezi a különböző agyi régiók anatómiai specializációját és hogyan járul hozzá a régiókat áthidaló idegi hálózatok kialakulásához. A sejt- és fejlődésbiológia fontos elméleti kérdéseinek tisztázása mellett, a regionális elköteleződés jelenségeinek és következményeinek megértése alapvetően befolyásolhatja az idegi sejtpótlás / regeneráció lehetőségeiről és módjáról körvonalazódó ismerteket. Az idegi őssejtek vagy fejlődő neuron-előalakok eredeti regionális elkötelezettsége alapvetően megszabhatja a sejtek beilleszkedését a pozícionálisan azonos vagy attól eltérő befogadó szövetbe.
Az Idegi Sejt- és Fejlődésbiológia Laboratóriumban folyó munka keretében a regionális gén-hatások következményeit szeretnénk vizsgálni fejlődő idegsejtek sejtadhéziós sajátságainak és neurotranszmitter-jellemzőinek kialakulásában.
A gyorsan változó regionális mozaikokból fejlődő idegszövetben a neuron-fenotípusok kialakulását szabályozó folyamatok igen nehezen vizsgálhatók. Laboratóriumunkban a sejtbiológiai és molekuláris biológiai vizsgálatokat primér idegi sejttenyészeteken (Madarász et al., 1984, 1992) és klónozott embrionális neuroektodermális őssejteken (Schlett, Madarász 1997; Schlett et al., 1997; Herberth et al., 2002, 2005; Tárnok et al., 2002; Jelitai et al.,2002, 2004, 2007; Madarász 2005) végezzük.
Genetikailag módosított és „vad típusú” idegi őssejtek agyi beültetésével (Demeter et al., 2004, 2005, Ágoston, Zádori et al., 2007) vizsgáljuk a különböző idegi őssejtek agyszöveti integrációjánának lehetőségét.
A kutatómunka 3 különböző PhD tézis-téma ( i)az idegsejt-fejlődést kísérő sejtadhéziós változások; ii) az idegszöveti sejttípusok és neurotranszmitter fenotípus kialakulása; iii) őssejtek idegszöveti integrációja) kidolgozására ad lehetőséget. A hallgatónak azonban - bármely témában végzi is kutató munkáját – a laboratóriumban elért eredmények és megoldatlan-megoldandó kérdések egészével meg kell ismerkednie.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )