Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Katona István
G-fehérje kapcsolt receptorok lokalizációja és funkcionális szerepe a kérgi neuronhálózatok működésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Katona István
helyszín (magyar oldal): KOKI
helyszín rövidítés: KOKI


A kutatási téma leírása:

Az idegrendszer egészséges és kóros élettani folyamatainak megértéséhez szükséges egyik legfontosabb neurobiológiai kutatási kérdéskör az idegsejtek közti kommunikációban szerepet vállaló kémiai molekulákkal és az őket felismerő receptorokkal kapcsolatos. Becslések alapján idegsejtjeink több száz különböző kémiai anyagot használnak információátvitelre differenciálódásuk, migrációjuk, illetve szinaptikus kapcsolataik kiépítése, megerősítése és fenntartása során. A humán és egér genomprojekteknek köszönhetően ma már az is ismert, hogy e rengeteg információhordozó molekula felismerésére több mint ezer különböző receptormolekula fejlődött ki az evolúció során. Óriási kihívást jelent tehát e rendkívül diverz endogén ligand repertoár és a hozzájuk rendelhető receptorok azonosítása, élettani és kórélettani szerepük megismerése.
A kutatási téma célja, hogy kombinált molekuláris biológiai (transzgénikus), anatómiai és elektrofiziológiai kísérletekkel vizsgálja új, korábban részleteiben még nem vizsgált receptorcsaládok lokalizációját és működését, amelyek expressziós mintázatuk alapján szerepet játszhatnak az agykérgi neuronhálózatok és neurotranszmisszió regulációjában. Ezek a receptorok aminosavsorrendjük alapján főleg a G-fehérjével kapcsolt receptorok szupercsaládjába tartoznak és számos közülük szinte kizárólag a központi idegrendszerben expresszálódik.
Kísérleteinkben először in situ hibridizációs technikákkal, EGFP fúziós fehérjét, illetve a BAC transzgénikus technikát kombináló eljárással és immuncitokémiai módszerekkel kívánjuk tisztázni számos, elsősorban a rodopszinszerű (A-típusú) G-fehérjével kapcsolt receptorok közé tartozó fehérje expressziós mintázatát és szubcelluláris lokalizációját fény- és elektronmikroszkópos szinten. A receptorok ligandjuk alapján főleg a lipid-szenzitív receptorok csoportjába tartoznak, mint például a cannabinoid receptorok és az A1 lipidreceptorok (GPR3, GPR6 és GPR12), de más, főleg peptidekre, aminosavszármazékokra és nukleotidszármazékokra érzékeny receptorokat is kivánunk vizsgálni. Ezzel párhuzamosan in vitro heterológ expressziós rendszerekben farmakológiai kísérletekkel fogjuk vizsgálni, hogy pontosan mely ligandok és milyen affinitással aktiválják a sok esetben még úgynevezett „árvareceptorokat”. A továbbiakban pedig az anatómiai és farmakológiai eredményekre támaszkodva, patch-clamp technikával agyszeletekben végzett elektrofiziológiai kísérleteinkben tervezzük vizsgálni a vizsgált receptorok modulációs hatását a különböző típusú (serkentő, illetve gátló) szinaptikus neurotranszmisszióra.
Kísérleteink alapkutatás-jellegűek, fő célunk koncepcionálisan új szignál útvonalak idegsejtek közti kommunikációban betöltött szerepének felderítése. Mindemellett e kutatások fontos kiindulópontként szolgálhatnak egyes idegrendszeri betegségek neurobiológiai hátterének megértésében és potenciális új gyógyszer célpontok kijelölésében.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )