Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Halász József
Az externalizációs kórképek hátterében álló neurobiológiai tényezők vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Halász József
helyszín (magyar oldal): KOKI
helyszín rövidítés: KOKI


A kutatási téma leírása:

A gyermek-serdülőkori externalizációs kórképek (ADHD, oppozíciós zavar, viselkedészavar) vezető tünete az agresszivitás. Az utóbbi években került leírásra a rideg-érzéketlen vonás, mely jelenleg a későbbi antiszociális személyiségzavar irányába mutató legjelentősebb prognosztikai tényezőnek tűnik, és a gyermekkori agresszivitás differenciáldiagnosztikájában kiemelt jelentőségű, a felnőttkori antiszociális agresszivitás felé irányuló rossz prognózis tekintetében. Irodalmi adatok alapján antiszociális személyiségzavarban jól körülírható neurobiológiai eltérések jelennek meg: a prefrontális kéreg ép működéséhez kapcsolódó érzelmi alapú döntéshozatal károsodása és az érzelemfelismerés, elsődlegesen az amygdalaris funkcionalitáshoz köthető félelemfelismerés károsodása. Sporadikus irodalmi adatok jelzik, hogy hasonló neurobiológai deficit jelenhet meg rideg-érzéketlen vonással társuló viselkedészavarban szenvedő gyermekekben és serdülőkben, de a két funkciót együttesen korábbiakban nem tanulmányozták.
A vizsgálat során 11-16 év közötti, externalizációs problémákkal küzdő gyermekek esetében a viselkedés és későbbi antiszociális fejlődésre jellemző személyiségvonások, valamint az agresszivitás karakterizációja mellett az érzelemfelismerés (FEEST) és a prefrontális ventromediális döntéshozatallal kapcsolódó (IOWA Gambling Task) való funkcionalitást térképezzük fel.
Hipotézisünk szerint a viselkedészavaros gyermekek egy részében megfigyelhető rideg érzelemmentes attitűd együtt jár mind a ventromediális kéreg működésének funkcionális deficitjével, illetve a félelem felimerésének nehézségével, előzetes eredményeink szerint jelentős amygdalo-prefrontális rendszerdeficit figyelhető meg azokban a serdülőkben, ahol a viselkedészavar tünetei rideg-érzéketlen vonással párosulnak. A vizsgálat során nyert adatok a hipotézis igazolása esetén jelentős mértékben hozzájárulnak a viselkedészavar neurobiológiai hátterében álló mechanizmusok teljesebb megértéséhez, és új terápiás lehetőségek feltárását segíthetik elő.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )