Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ligeti Erzsébet
A Rho családra ható GTPáz aktiváló fehérjék szerepe és szabályozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Ligeti Erzsébet
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Élettani Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A GTP-kötő fehérjék (G-fehérjék) családjába tartozó Rho/Rac fehérje alcsalád tagjai lényeges szerepet játszanak a sejtműködések szabályozásában: a sejtmozgások, alakváltozások, osztódás, differenciáció szervezésében. Más G-fehérjékhez hasonlóan, a Rac/Rho fehérjék is GTP-t kötött állapotban aktívak, és GDP-t kötő állapotban inaktívak. A két állapot közötti átmenetet speciális szabályozó fehérjék irányítják: a guanin nukleotid kicserélési faktorok (GEF-ek) az aktív, GTP-kötött konformáció kialakulását, míg a GTPáz aktiváló fehérjék (GAPok) az inaktív, GDP-t kötött alak létrejöttét serkentik. Tehát a GAP fehérjék a biológiai szignál megszűnésének irányába hatnak.
A humán genom megismerésével kiderült, hogy a Rac/Rho családba tartozó mintegy 20 különböző fehérjét mintegy 70 lehetséges GEF és 80 potenciális GAP fehérje szabályozhatja. Ezek a GEF-ek ill. GAP-ok különböző méretű fehérjék, amelyek egy hasonló szekvenciát tartalmazó GEF- ill. GAP-domén mellett számos, igen változatos egyéb fehérje-doménnel rendelkeznek. Ezek a további domének különböző interakciókat tesznek lehetővé, ill. egyelőre felmérhetetlen mértékű szabályozási lehetőséget kínálnak.
Jelenlegi ismereteink szerint minden sejt nagyobb számú GEF ill. GAP fehérjét fejez ki, de egyelőre ismeretlenek ennek a "GAP repertoire"-nak a részletei, valamint, hogy a látszólag átfedő hatással rendelkező fehérjék melyik sejtben milyen konkrét funkció szabályozásában, ill. milyen molekulakomplexben vesznek részt.
Munkacsoportunk a Rac/Rho fehérjékre ható GAP fehérjék szabályozását és élettani funkcióit tanulmányozza. Konkrét kutatási feladatok:
A p190 GAP fehérje szabályozása lipidek és foszforiláció által. Vizsgáljuk a fehérje lipidekhez történő kötődését, lipid vezikulumok hatását a fehérje Rac- ill. RhoGAP aktivitására, PKC-vel valamint GSK-val történő foszforiláció hatását a GAP-aktivitásra és a szubsztrát specificitásra, a különböző poziciókban történő foszforiláció hatását a GAP fehérje lipid-kötésére és sejten belüli megoszlására.
Az ArhGAP25 fehérje szerepe granulocitákban. Ez a GAP fehérje elsősorban hemopoetikus sejtekben feheződik ki, granulocitákban jelentős mértékben. Vizsgáljuk a fehérje szubsztrát specificitását és szabályozását in vitro körülmények között, valamint szerepét granulociták működésében. A fehérje mennyiségét növeljük (overexpresszió) ill. csökkentjük (siRNS) és mérjük a fagocitózis, szuperoxid-termelés valamint baktériumölő képesség változásait.
GAP-fehérjék kifejezésének változása granulociták érése során. Proteomikai megközelítéssel vizsgáljuk az éretlen ill. érett granulociták GAP-fehérje készletének változását. Ennek alapján tervezzük egyes GAP-ok célzott lenyomását, és a funkcióváltozás jellemzését.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-09-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )