Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Neurodegeneratív és neuroprotektív mechanizmusok

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola

témavezető: Ádám Veronika
helyszín (magyar oldal): Orvosi Biokémiai Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A központi idegrendszer akut iszkémiás és krónikus neurodegeneratív megbetegedései évente Magyarországon is több tízezer embert érintenek. A betegségek patomechanizmusát csak napjainkban kezdjük megérteni. Laboratóriumunk a megbetegedések biokémiai hátterével, a patomechanizmusok tisztázásával és a beavatkozás lehetséges célpontjaival foglalkozik. A betegségekben közös, hogy a sejt energiatermelő képessége jelentősen lecsökken, és a reaktív oxigénszármazékok (ROS) termelése jelentősen megnő. Mindkét folyamatban a mitokondriumok alapvetően fontos szerepet játszanak.
Laboratóriumunkban izolált mitokondriumokat, izolált idegvégkészülékeket, agyi kortikális sejttenyészetet és mikroglia sejtvonalat használunk a sejtkárosodások modellezésére.
Az izolált mitokondriumokon a sejthalál kiváltásában fontos szerepet játszó mechanizmusokat, úgymint calcium túlterhelést, reaktív oxigén származékok képződésének szabályozását, a mitokondriális permeabilitási tranzíciós pórus (mPTP) nyílását, az ATP termelés szabályozását tudjuk vizsgálni. A mitokondriumok funkcionális integritásának védelme a sejt számára is alapvetően fontos a túlélés szempontjából. Kísérleteinkben keressük azokat a mechanizmusokat, amelyekbe beavatkozva a ROS képződést csökkenteni, a permeabilitás tranzíciós pórust csukva tartani, illetve becsukni, illetve amelyekkel az ATP termelést fenntartani tudjuk. Génkiütött állatok mitokondriumain tudjuk tanulmányozni a reaktív oxigénszármazékok termelése és a PTP nyílás közötti összefüggéseket.
Agyi kortikális idegvégkészülékekben tanulmányozzuk a mitokondriumok ROS képzésének feltételeit „in situ” körülmények között. Vizsgáljuk, hogy a ROS képződés és a mitokondriális membránpotenciál, illetve az ATP homeosztázis között milyen összefüggések állnak fenn.
Idegi szövettenyészeten vizsgáljuk a glutamát excitotoxicitás mechanizmusát, a mitokondriumok „in situ” kalciumfelvételét, és ennek hatását a mitokondrium térfogatváltozásaira. Vizsgálatokat folytatunk az mPTP megnyílásához vezető patológiás folyamatok feltárására és az mPTP pontos struktúrájának azonosítására agyi ischemiás állapotban vagy egyes neurodegeneratív betegségek modelljeiben (pl. Parkinson kór). Az mPTP megnyílásával párhuzamosan a sejtek redox háztartása is jelentősen megváltozik, a citoplazma oxidatív metabolizmusában fontos szerepet játszó intermedierek fokozatosan kimerülnek, a mitokondriális metabolikus és kalcium háztartás összeomlik és ez minden esetben sejthalálhoz vezet. Éppen ezért kutatásaink célja olyan potenciális terápiás célpontok megtalálása, amelyek szelektíven gátolják e pórus nyílását. Vizsgálatainkat in situ képalkotó mikrofluorimetriás és ún. patch clamp módszerrel vad típusú ill. olyan génmódosított egerekből származó primer idegsejtkultúrán is végezzük, mely állatokból hiányzik az mPTP egyik feltételezett alkotóeleme.
Az aktivált mikroglia sejtek a központi idegrendszerben fontos citotoxikus funkciókkal bírnak. Mikroglia sejtvonalon tanulmányozzuk a mitokondriumok szerepét a sejtek ROS képzésében.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )