Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fenyves Veronika
A kiegészítő melléklet információtartalmának vizsgálata az érdekhordozók szemszögéből

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Fenyves Veronika
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt időszakban zajló, sok esetben negatív pénzügyi folyamatok miatt fokozottan előtérbe került, hogy a vállalatokról megszerezhető információk a lehető legmagasabb szinten biztosítsák a megbízható és valós összkép bemutatását. Ennek következtében fokozott figyelem irányult a számviteli beszámolókra, a beszámolókkal szemben támasztott követelményekre. A pénzügyi és a nem-pénzügyi szektorban felszínre került szabálytalanságok, és az azokhoz kapcsolódó átfogó vizsgálatok feltártak olyan hiányosságokat, amelyek megfelelő kontroll közbeiktatásával és a jogszabályoknak való magasabb szintű megfelelősséggel talán elkerülhetőek lettek volna. A kockázatok növekedésével egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a gazdasági információk minőségére is. Kérdésként merül fel, hogy a kötelezően elkészítendő számviteli beszámolók mennyiben töltik be a jogalkotó szándékát, illetve milyen mértékben biztosítják a megbízható és valós összkép kialakításának lehetőségét.
Évek óta viták kereszttüzébe áll, hogy a vállalkozásokra nehezedő adminisztrációs terhek, számviteli szabályok, túlzott elvárásokat tartalmaznak-e? A számviteli beszámoló célja, hogy a külső piaci szereplők (befektetők, hitelezők, szállítók, vevők, állam stb.) számára a gazdálkodó szervezetek működéséről a megbízható és valós összképet biztosítsa, ezáltal megfelelő tájékoztatást nyújtson. Elvárás a piaci szereplők részéről, hogy a számviteli beszámolók nagyobb mértékben nyújtsanak segítséget a vállalat működésének megítéléséhez, a valóságos helyzet visszatükrözése által, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy tágabb értelemben is érvényesüljön az egyik számviteli alapelv, a valódiság elve. Ahhoz, hogy a gazdasági szereplők megfelelően megalapozott döntéseket hozhassanak, megfelelő minőségű és mennyiségű információval kell rendelkezniük.
Az éves beszámolóval kapcsolatban, több esetben kritikaként fogalmazták meg, hogy nem minden esetben ad valós és megbízható képet a vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről. A gyakorlat azt mutatja, hogy ez a kritika sok esetben jogos lehet. Cél annak a vizsgálata, hogy a 2000. évi C. törvényben megfogalmazott számviteli előírások mennyiben érvényesülnek?
A jogalkotó azon szándéka, hogy a vállalkozások terhein enyhítsenek (igazodva a nemzetközi trendekhez), és ez által a könyvvizsgálatra kötelezettek körének szűkítése – az értékhatár emelésével – vajon helyes döntésnek bizonyult-e?

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )