Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Makó Csaba
„TANULÓ GAZDASÁG - INNOVÁCIÓ” (A nemzetközi összehasonlítás perspektívájában)

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Makó Csaba
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A tantárgy célja egyrészt a „tudás-gazdasággal”, illetve a „tanuló gazdasággal” kapcsolatos nézetek differenciált elemzése és kritikai értékelése. A tudás-gazdasággal kapcsolatos előadások felhívják a figyelmet azokra a kockázatokra, amelyek a „régi” és az „új” gazdaság merev szétválasztásából származnak. A „tiszta” és az „alkalmazott” tudásgazdaság megkülönböztetést elégtelennek tartva, a tudásgazdasággal szemben a hangsúlyt a „tanuló gazdaság” koncepciójának és gyakorlatának bemutatására helyezzük. A megközelítés képviselői a tudásgazdaság felfogással szemben azt hangsúlyozzák, hogy a tanuló gazdaság koncepciója azt jelzi, hogy a gazdasági szervezetekben – például a munkaszervezeti modellekben – végbemenő változások központi tartalmát nem pusztán a tudás intenzív használata, hanem annak a korábbinál gyorsabb elavulása jelenti. A vállalatok innovációs teljesítményében kulcs szerepet játszanak az olyan tényezők, mint a szervezeti tanulási folyamatok, a munkavállalók részvételi lehetőségei az új tudások elsajátításában, megosztásában, az egyéni ismeretek kollektív tudássá történő átalakítása, a formális-kódolt és az un. rejtett (’tacit-skills’) tudások közötti interakciók stb.

Az előadások a vázlatosan bemutatott folyamatok empirikus illusztrálásával a vállalati szervezetben megvalósuló innovációk társadalmi – szervezeti beágyazottságára kívánják felhívni a hallgatók figyelmét. A makro, mezó és mikro elemzési szintek közötti kapcsolatot az un. globális értéklánc megközelítés teremti meg. A mezo és mikro (vállalati és munkahelyi) szinten végbemenő paradigmaváltást a munkaszervezeti modellek nemzetközi összehasonlító vizsgálatával érzékeltetjük. Empirikus alap: az Európai Munkafeltétel Felmérés adatainak másodlagos feldolgozása, a munkaszervezeti modellek azonosítása céljából.


Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )