Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Molnár Márk
Játékelméleti és kísérleti közgazdaságtani módszerek alkalmazása alkufolyamatok és licitálási stratégiák elemzésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Molnár Márk
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A kísérleti közgazdaságtani megközelítés a közgazdaságtan egyik legizgalmasabb területe, a „kísérleti forradalom” számos merész premissza köré szervezeződve alapvető változást hozott a piaci elemzésben, a fogyasztói magatartás vizsgálatában.

A kísérleti közgazdaságtan explicit módon a piacok viselkedésére és egyéb interaktív szabályvezérelt intézményi mechanimzusokra koncentrál, ahol az egyéni döntéshozatal nem szigetszerű, és replikálható kísérleteken keresztül igyekszik a piaci magatartást vizsgálni.

A kutatómunka során a közgazdaságtani és játékelméleti modellekből kiindulva a levezethető következtetéseket és feltevéseket vizsgáljuk, a kísérleti közgazdaságtan és pszichológia eszköztárának alkalmazásával. Az intézményi háttér fontosságát a piaci magatartás és teljesítmény tekintetében is vizsgálva az alkufolyamatok, licitálási stratégiák, és tenderezési magatartás területén mutatjuk meg, hogy a kísérleti közgazdaságtan módszertana alkalmas számos, a konvencionális elemzés eszközével nem megragadható jelenség magyarázatára és feloldására.

Az alapvetően vizsgált területek között a közjavakkal kapcsolatos játékokra vonatkozó kísérleteket, a hipotetikus-deduktív módszereket, a kauzatív és kísérletirányítási eljárásokat, a prediktív eljárásokat (Duhem-Quine probléma), az eliminációt, a külső validációt említhetjük elsősorban. A kísérleti közgazdaságtan módszerei sikeresen teremtik meg a köztes lépést az elméleti modellek és a valós körülmények között, a replikálható kísérletek segítségével. A téma keretén belül vizsgálandó alaphipotézisek egyike a pénzbeli ösztönzés kérdése, vagyis annak vizsgálata, hogy mennyiben jelent elégséges motivációt a szereplők vizsgálatában egy kísérlet lefolytatása során a monetáris mozgatórugó. A téma egyik érdekes hátteréül szolgálhat a hazai villamosenergiaszektor (MVM) egyik kapacitástendere, amelyet 1997-ben Vernon Smith kutatócsoportja folytatott le, és amelyben a téma kiírója is részt vett.


Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )