Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth Ákos
A halsperma mélyhűthetőségének öröklődése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állatbiotechnológiai és Állattudományi Doktori Iskola

témavezető: Horváth Ákos
társ-témavezető: Lujić Jelena
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

Az élő sejtek és szövetek mélyhűtése hatékonyan hosszabbítja meg azok élettartamát, mivel a tárolás hőmérsékletén, a cseppfolyós nitrogén forráspontján, −196 °C-on a kémiai és fizikai folyamatok igen korlátozottak. A halsperma mélyhűtése, azaz a mélyhűtési módszerek kidolgozása több, mint öt évtizedes múltra tekint vissza, azaz a halak spermájára mélyhűtési módszereket közel ugyanabban az időben kezdtek el kidolgozni, amikor a gazdasági emlősállatokét. A mélyhűtés során egyes sejtek túlélik a fagyasztást, míg mások nem. A mélyhűtés során végbemenő sejtszelekció okai nem ismertek, ugyanakkor a hatásai jelentősek. Egy 2002-ben közölt megfigyelés alapján a mélyhűtött spermával termékenyített ikrából származó szivárványos pisztrángok spermája jobban ellenállt a mélyhűtés hatásainak (és jobb termékenyülést eredményezett), mint a friss spermával végzett termékenyítésből származó teljes testvéreiké. A cikk megjelenése idejében erre nem találtak kielégítő magyarázatot, azonban az azóta eltelt 16 év alatt az epigenetika tudományának fejlődése több, korábban megmagyarázhatatlan folyamat öröklődésére derített fényt. Hipotézisünk szerint a halsperma mélyhűtése olyan epigenetikai változásokat indukál a spermiumokban, amelyek később megváltoztatják a kialakuló embrió genomjának metilációs mintázatát és amelyek révén javul az ilyen embriókból felnevelt egyedek spermájának ellenállóképessége a mélyhűtéssel szemben. Ez azt bizonyítaná, hogy a sejtek mélyhűtéssel szembeni ellenállóképessége (kriorezisztenciája) öröklődik.
A doktori folyamat során célunk a zebradánió és a ponty spermájának mélyhűtése, a mélyhűtés során végbemenő sejtszelekció vizsgálata, illetve a kriorezisztencia öröklődésének bizonítása vagy cáfolata több nemzedéken keresztül. A kutatómunka zebradánióban lehetővé teszi legalább 5 egymást követő nemzedék vizsgálatát, míg a legfontosabb gazdasági halfajunkban, a pontyban is legalább 2 vagy 3 generáción keresztül vizsgálható a jelenség. A sejtszelekció folyamatát számítógépes spermavizsgálattal (CASA) végeznénk, illetve később mágneses sejtszelekcióval (MACS) modelleznénk a folyamatot. A kriorezisztencia öröklődését a sperma termékenyítőképességének nemzedékek közötti javulásával bizonyítanánk, illetve amennyiben lehetőség nyílik rá, molekuláris módszerekkel is vizsgálnánk a metilációs mintázatban bekövetkező változásokat.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )