Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A szarvasmarha bal oldali oltógyomor helyzetváltozás és a motilin, motilin receptor kapcsolatának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állatbiotechnológiai és Állattudományi Doktori Iskola

témavezető: Hoffmann Orsolya Ivett
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A szarvasmarha populációk 1-7%-ában előforduló bal oldali oltógyomor helyzetváltozás (OHV) egy a tejelő ágazatot terhelő betegség, amely előfordulása a statisztikák szerint egyre nő. A betegség főleg intenzív takarmányozású és nagy tejhozamú egyedeket érint, de megtalálható a húsmarha állományokban is, az állatok megbetegedése leginkább az ellés körüli egy hónapban jellemző. Az OHV egy multifaktoriális betegség, amely a belek renyheségével jár, az emésztőrendszer lassabb mozgása végső soron gázok felhalmozódásához vezet, ami magával hozza az oltógyomor elmozdulását is. Az OHV miatt a termelésből kieső egyedek nagy veszteséget jelenthetnek a gazdáknak, ráadásul állatorvosi segítségre van szükség a betegség gyógyításához. A betegség sikeres műtéti kezelése után is a tejtermelés lecsökken.
Az OHV a takarmányozási és tartástechnológiai jellemzők mellett, genetikai befolyásoltsággal is rendelkezik, az öröklődhetőségi értéke messze magasabb, mint a többi szarvasmarha betegségben leírtak esetében. Ennek ellenére sem tisztázott az a pontos genetikai háttér, amely a betegség kialakulásához vezet, annyit tudunk, hogy a chr23-on elhelyezkedő motilin gén mutációi köthetőek a betegséghez, azonban egy ilyen multifaktoriális betegség esetében sokkal több befolyásoló tényező szerepét is vizsgálni kell. A motilin egy olyan, kicsi gasztrointesztinális hormon, mely az emésztés éhezési periódusaiban jelenik meg a véráramban, saját receptorral rendelkezik és a bél perisztaltika kialakításában van szerepe.
A doktori téma célja felderíteni a motilin és a motilin receptor szerepét a szarvasmarha bal oldali oltógyomor helyzetváltozása során illetve, jellemezni a motilin receptort szarvasmarhában. A motilin kiütésével vizsgáljuk, hogy a motilin szerepét át tudja e venni bármely más hormon a szervezetben. Továbbá beteg és egészséges szarvasmarha oltógyomor szövetekből származó RNS szekvenálásával egyéb információkat is nyerhetünk a betegség lefolyásával kapcsolatban.

A kutatások anyagi fedezetét az OTKA 111964 „A szarvasmarha motilin gén mutációjának funkcionális vizsgálata” és az OTKA 124708 „A motilin, motilin receptor és az oltógyomor helyzetváltozás kapcsolatának vizsgálata szarvasmarhában” azonosítójú pályázatok adják.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )