Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csányi Sándor
Heltai Miklós
A vaddisznó városi megjelenésének vizsgálata Budapesten

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állatbiotechnológiai és Állattudományi Doktori Iskola

témavezető: Heltai Miklós
társ-témavezető: Csányi Sándor
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A XXI. században részben visszatérő (lásd ember-nagyragadozó), részben új ütközési pontok alakítják az ember és a vadvilág konfliktusait. Ez utóbbinak tipikus példája a veszélyes és/vagy nagyobb testű állatok városba költözése és károkozása. Az ebből adódó konfliktusok a világon mindenhol egy új tudományterület megjelenését, a városi vadbiológiai vizsgálatokat és ezen alapulva a városi vadazdálkodás térnyerését eredményezték. Magyarországon a jelenségre, a kapcsolódó vizsgálatokra, valamint az ezen alalapuló gazdálkodás fontosságára a városi varjúfélék (Kövér és munkatársai 20151), a nyest (Szőcs és Heltai 20102) és a vaddisznó (Bogdán és Heltai 20143) városi megjelenése és kértétele hívta fel a figyelmet. Vizsgálatsorozatunkban, együttműködve a Pilis Parkerdő Zrt. munkatársaival azt vizsgáljuk, hogy a Budapesten, illetve elsősorban Budán károkat okozó vaddisznók csak alkami látogatóként, a területen átváltó vadként jelennek-e meg, vagy folyamatosan a város közigazgatási határán belül élnek és mozognak. Ennek megértése elsősorban azért fontos, hogy meghatározhatók legyenek azok az élőhelyi elemek, amelyek manipulálásával a helyzet kezelhető lenne. Így tudatos, és mindenki számára elfogadhatóan eredményes, gazdálkodás tervezhető meg és hajtható végre. A kutatási programunk során-e fő kérdéshez kapcsolódóan a következő vizsgálatokat végezzük:
- közvetett jelek (nyomok, túrások, dagonyák) vizsgálatával ellenőrizzük a vaddisznó előfordulásának rendszerességét különböző budai városérszekben;
- összehasonlító táplálkozásbiológiai vizsgálatunkat végzünk természetes és városi környezetben élő vaddisznók esetében;
- összehasonlító genetikai vizsgálatunkat végzünk természetes és városi környezetben élő vaddisznók esetében;
- GPS/GSM rendszerű adókkal jelölve városban élő egyedeken vizsgáljuk területhasználati szokásaikat.

A következő években terveink szerint eddigi vizsgálatainkat kiegészítjük a következőkkel:
- a városon kívül, de ahhoz közel élő egyedek területhasználatának rádiótelemtriás jelölésen alapuló vizsgálata;
- populáció dinamikai modellezés az Országos Vadgazdálkodási Adattár adatbázisának felhasználásával.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )