Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Egerszegi István
Különböző adalékanyagok vizsgálata a ZnO és antibiotikum felhasználásának kiváltására, illetve csökkentésére választási malacok és hízó sertések takarmányaiban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állatbiotechnológiai és Állattudományi Doktori Iskola

témavezető: Egerszegi István
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

Az emberi fogyasztásra szánt élelmiszer jelentős hányadát a hús adja. Mára a világ élelmiszergyártói az antibiotikum mentes húsok feldolgozása mellé tették le voksukat. Ezen szigorú előírások betartására az állattenyésztők alternatív megoldásokat keresnek. Az élelmiszerláncba kerülő állatok intenzív tartása mellett az antibiotikum mentes felnevelés komoly kihívást jelent az állattartók számára. A szisztematikus szelekcióval kialakított speciális fajták képesek az intenzív növekedésre. Az így kialakított hibridek hús-, tej-, vagy akár utód előállítási képességei messze magasabbak a standard fajtákhoz képest. A célpároztatások, keresztezések a pozitív hatások erősítése érdekében kerültek kialakításra, azonban a genetikai tényezők közül számos negatív tulajdonság is öröklődött. Így a mai hibridek nagyon érzékenyek a tartási-, takarmányozási viszonyokra. A mai hibrid állatok intenzív tartás mellett minden, a gazdaságos felneveléshez használt külső, vagy belső hatást stresszként érzékelnek. A stresszorok (elválasztás az anyától, áttérés a szilárd takarmányra, összecsoportosítás idegen, más kortársakkal, falkán belüli harcok, hizlaldába áttelepítés) mind immunszupresszív hatással bírnak. Az immunrendszer erőssége leginkább a bél állapotán keresztül jellemezhető. A stresszorok hatására az állatok viselkedése megváltozik, nem esznek, vagy nem isznak eleget. Ilyenkor a bélben lejátszódó normál folyamatok változásokon mennek keresztül. A normális állapottól eltérő változás negatív hatással van az állat egészségére és általában betegség kialakulását vonja maga után. Ilyen esetekben antibiotikummal kezelik az állatokat.
Mivel a stressz okozta immunrendszer gyengülést igyekeznek az állattenyésztők kiküszöbölni, ezért napjainkban leggyakrabban programozott antibiotikum kezelést alkalmaznak. A malacok nevelése során a legjelentősebb stresszhelyzet az anyától való elválasztás és az ezzel együttjáró szilárd takarmányra történő áttérés lesz. A cink-oxid felhasználásával a bélben a választási malacok coli hasmenésének kialakulása ellen védekeznek közel 20 éve, azonban a környezetre gyakorolt hatása miatt előreláthatólag a 2022-re ez az adalékanyag kivonásra kerül a takarmányokból. A vizsgálatok célja különböző takarmány-adalékanyagot azonos időszakban, azaz a választást közvetlenül megelőző 7-10 napban, majd azt követően legalább további 14 napig három eltérő dózisban történő tesztelése a hagyományos cink-oxid kiegészítést tartalmazó takarmány kontrollal egyidejűleg kis létszámú in vivo kísérletekben és üzemi körülmények között. A hízó egyedek esetében a kísérleti adalékanyagok felhasználása az antibiotikum adagok csökkentésére irányulnak.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )