Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mézes Miklós
Balogh Krisztián Milán
Egyes Fusarium mikotoxinok együttes hatásának vizsgálata a baromfi lipidperoxidációs folyamataira és glutation redox rendszerére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állatbiotechnológiai és Állattudományi Doktori Iskola

témavezető: Balogh Krisztián Milán
társ-témavezető: Mézes Miklós
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A penészgombák másodlagos metabolizmus termékei, a mikotoxinok toxikusak az élő szervezetekre. Ezek közül hazánkban a Fusarium fajok által termelt mikotoxinok komoly gazdasági károkat idéznek elő. A toxikus hatások hátterében, más folyamatok mellett, jól ismert a legtöbb fuzariotoxin oxigén szabadgyök képződést, következményesen pedig lipidperoxidációt előidéző hatása, amelyet a biológiai antioxidáns védőrendszer, ezen belül a glutation redox rendszer semlegesít, a terhelés mértékének függvényében. Az egyes fuzariotoxinok hatása az oxigén szabadgyök képzési folyamatra, valamint a glutation redox rendszer működésére nagyrészt már ismert. Kevés adat áll ugyanakkor rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a természetes szennyeződést pontosabban modellező, több mikotoxin együttes jelenlétét feltételező, terhelésre milyen választ ad a szervezet.
Az egyes mikotoxinok komplex hatása kétféle módon vizsgálható, egyrészt mikotoxin készítményekkel végzett mesterséges szennyezésekkel felmérhető az egyes mikotoxinok által előidézett hatás mértéke azonos dózisban adagolva azokat, de már keverékek formájában. A másik lehetőség természetes szennyezettségű gabonamagvak előzetes multimikotoxin vizsgálata, majd annak ismeretében felmérni azok etetésének hatását a brojlercsirkék termelési paramétereire, egyes szervekben a lipidperoxidációs folyamatok iniciációs és terminációs fázisaira, valamint ezzel párhuzamosan a glutation redox rendszer mennyiségére és aktivitására.
A doktori kutatás során célunk a kétféle módon szennyezett takarmányokkal rövid és hosszú távú etetési kísérletek elvégzése brojlercsirkéket alkalmazva kísérleti állatfajként.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )