Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Koncz Gábor
A megújuló energiaforrások hasznosításának terület- és vidékfejlesztési jelentősége

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
regionális tudományok
Enyedi György Regionális Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Koncz Gábor
helyszín (magyar oldal): Szent István Egyetem
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A sikeres térségfejlesztés egyik meghatározó eleme a helyi erőforrások optimális felhasználása. A megújuló energia technológiák elterjedése a 2000-es évektől lehetővé tette egyes természeti erőforrások szélesebb körű energetikai célú hasznosítását. A témakör az érdeklődés középpontjába került, a helyi közösségek is felfigyeltek azokra a külföldi és hazai pozitív példákra, amelyek hozzájárulnak a környezetvédelmi célkitűzések megvalósításához, valamint az energiaellátás olcsóbbá és biztonságosabbá tételéhez. Az energiatermelésbe az ágazat hagyományos szereplői mellett bekapcsolódtak az önkormányzatok, a civil szervezetek és a lakosság is. A vidéki térségek alacsony népsűrűségükkel és a természeti erőforrásokban való viszonylagos gazdagságukkal sok esetben igen kedvező feltételeket nyújtanak ahhoz, hogy ezeknek a beruházásoknak a helyszínéül szolgáljanak. A helyi gazdaságfejlesztés szempontjai alapján pozitívnak nevezhetjük, hogy ezáltal a térséghez kötött, belső erőforrások hasznosítására kerül sor. A gyakorlatban azonban fontos kérdéseket vet fel a beruházásokkal kapcsolatban, hogy azok milyen mértékben támaszkodhatnak helyben elérhető pénzügyi forrásokra, szakértelemre, megfelelő számú fogyasztóra. A megújuló energiaforrásoknak potenciálisan igen jelentős szerepet tulajdonítanak a vidéki térségek fejlesztésében érintett szereplők, amit részben alátámaszt azok gyors és térben elszórt elterjedése az utóbbi évtizedekben. Azok valós térségfejlesztő szerepe azonban a különböző fejlettségű országokban és régiókban igen eltérő lehet és a megvalósítandó célkitűzések között is teljesen máshová kerülhet a hangsúly.

Kutatási részterületek:

1. A megújuló energetikai beruházások megvalósításának területi egyenlőtlenségét vizsgáló kutatások. Az elérhető természeti erőforrások mellett hogyan befolyásolja azok elterjedését a népsűrűség, a társadalmi-gazdasági fejlettség, a támogatáspolitika, jogszabályi háttér?
2. A megújuló energiaforrások hasznosításának jelentőségét vizsgáló kutatások arról, hogy milyen mértékben járulnak hozzá a vidéki térségek gazdasági-társadalmi problémáinak megoldásához, népességmegtartó erejük növekedéséhez.
3. A megújuló energetikai beruházások vidékfejlesztő hatásainak számba vétele, úgymint: új bevételi források a vidéki térségekben, új munkahelyek és vállalkozások létrehozása, innovációk a vidéki terekben, közösségfejlesztő hatások, olcsón elérhető energia a vidéki szereplők számára.
4. A megújuló energetikai beruházások hatásainak és együttműködési lehetőségeinek kutatása szempontjából fontos a főbb szektorok (biomassza, napenergia, szélenergia, vízenergia, geotermikus energia) és felhasználási formák (pl. erőművek, közlekedés, épületek stb.) összehasonlító vizsgálata.
5. A megújuló energetikai beruházások komplex fejlesztési célkitűzések elérését szolgálják, ezért fontos megvizsgálni, hogy az energiabiztonsági és környezetvédelmi kérdések mellett mekkora szerepet kaphatnak a regionális politika céljai.
6. A megújuló energiaforrások hasznosítása valamilyen mértékben minden kisebb-nagyobb régió fejlesztéspolitikájában megjelenik, azonban külön figyelmet érdemelnek az ezeket a célokat előtérbe helyező megújuló energia régiók, amelyekben a közösségfejlesztésnek is központi elemei ezek a beruházások.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )