Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
German Kinga
Participatív módszerek elméletei és alkalmazásainak lehetőségei a kortárs kultúra területein

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
művészettudomány
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskola

témavezető: German Kinga
helyszín (magyar oldal): MOME Z épület, 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2.
helyszín rövidítés: MOME


A kutatási téma leírása:

Részvétel- Digitális technológiák- Közvetítés- Visszacsatolás

A kulturális szféra szereplői által létrehozott projektek gyakran csak a megvalósulási fázisban alkalmaznak közönség-bevonási és tartalomközvetítői módszereket, miközben érvényességi ambícióik és társadalmi vetületeik igényelnék a participációs elméletek ismeretét és gyakorlati alkalmazását. Az új, innovatív technológiák alkalmazása a képzőművészet és a design területén teljesen új szakmai szereplők megjelenését is eredményezte (Cultural Digital Mediator, Interactive Community Manager, Interactive Experience Developer).

Mestermunkával kapcsolatos előzetes elképzelés:
PhD dolgozat esetében nem kötődne mestermunkához. Egy elméleti doktori kutatásban célravezető lehet a témát érintő új szerepkörök és felelősségek gyűjtése, kritikus elemzése és perspektívák felmutatása a társadalmi felelősségvállalás jegyében. Szintén elképzelhető a participációra építő kortárs képzőművészeti törekvések egybevetése a hatvanas évek hasonló indíttatású törekvéseivel. Harmadik lehetőség lehet a Magyarországi és Keletközép-európai régió kiállítás-látogatói-elvárások kvantitatív és kvalitatív kutatása, tehát igények specifikus felmérése, elvárási horizontok mérése és egybevetése a kínálati palettákkal.
DLA esetében: A mestermunka lehet konkrét, participációra ösztönző digitális eszköz, interaktív, multiszenzoros eszköz(család) kidolgozása, de konkrét, tartalomból kiinduló, múzeumpedagógiai célokat szolgáló interface kidolgozása is.

A Museum & Society 2034 trendelemzés alapján már a múzeumok is, mint találkozási, kommunikációs helyszínek, személyre szabott és pontos látogatói alcsoportokra kidolgozott, speciális felületeket, eszközöket igényelnek.

A nemzetközi művészettudományi és kiállítási praxisban tehát előszeretettel alkalmazzák és kutatják a participatív módszereket.
Nina Simon 2010-ben megjelent könyve óta sokakat foglalkoztat a participatív múzeum fogalma és a műtárgycsoportok „szociális tárgyakká” alakítása. Már a nagyszabású kortárs kiállításokon is (mint a Velencei Képzőművészeti Biennále, Manifesta, Art Basel vagy Documenta), továbbá jelentős múzeumokban (mint a Tate Modern, MOMA, Rijksmuseum Amsterdam,Victoria and Albert Museum, Berlini Zsidó Múzeum, stb.) felismerték a látogatói bevonás és együttgondolkodás szükségességét.

Idegen nyelvű szakirodalom gyűjtése és elemzése a kutatás első fázisát kötelezően érinti.
Hazai és nemzetközi tapasztalatok ismerete és kritikus elemzése elengedhetetlen a téma kibontásában, legyen szó tágan értelmezett design- vagy képzőművészeti projektről.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-06-01

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )