Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szénhidrogénekkel szennyezett közegekben kialakult bakteriális biofilmek környezet-kármentesítésben való alkalmazhatóságának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
környezettudományok
Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Benedek Tibor
helyszín (magyar oldal): Gödöllő
helyszín rövidítés: SZIE


A kutatási téma leírása:

A biofilmképzés a legtöbb mikroorganizmus (Archaea, Bacteria) alapvető életmód formája. A 3D szerkezetből adódóan a biofilmek védelmet nyújtanak az őket alkotó baktériumoknak a legzordabb környezeti körülményekkel szemben, ezért mindenhol megtalálhatóak a környezetünkben, komoly aggályokat keltve kórházi és ipari környezetben egyaránt. Viszont a bennük kialakult mikro-nicheknek köszönhetően (aerob, mikroaerob, anaerob) jóval nagyobb filogenetikai és metabolikus diverzitással jellemezhetők, mint a planktonikus baktériumközösségek, következésképpen a biofilm alapú rendszereket előszeretettel alkalmazzák a szennyvíztisztításban vagy a szennyezett közegek biológiai kármentesítése során. A biofilm-baktériumok közötti gyakori és hatékonyabb horizontális géntranszfernek köszönhetően a biofilm alapú rendszerek toxikus anyagok lebontására is alkalmazhatóak. A biofilm alapú féligáteresztő résfalak (biobarrierek) a rajtuk való áthaladás következtében alkalmasak peszticidekkel, radioaktív anyagokkal, nehézfémekkel, kőolajszénhidrogénekkel, klórozott szénhidrogénekkel stb. szennyezett talajvízáramok tisztítására. Az egyik legfentarthatóbb in situ bioremediációs eljárások, amelyek a pump-and-treat rendszerek hatékony kiváltói lehetnek a jövőben.
A kutatás célja egy jó biofilmképző potenciállal és szénhidrogénbontó (alifás, egyszerű aromás és policiklusos aromás) képességgel jellemezhető bakteriális törzsgyűjtemény kialakítása, amely jó alapul szolgálhat a jövőben innovatív biofilm alapú bioremediációs rendszerek kialakításához (pl. szemipermeábilis biológiai résfalak, biológiai gátak). További célkitűzés, egy biofilm alapú szemipermeábilis biológiai résfal laboratóriumi modellrendszer kialakítása és tesztelése, amellyel modellezni lehet szénhidrogénekkel szennyezett vízáramok biobarrier alapú tisztítását.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )