Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szoboszlay Sándor
A környezetbiztonságot veszélyeztető kémiai és biológiai kockázatok azonosítására és kezelésére alkalmas módszerek fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Szoboszlay Sándor
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/katonai-muszaki-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

A környezetbe egyre több olyan anyag kerül, amelyek környezeti viselkedéséről csak hiányos ismereteink vannak, de egyre több jelzés érkezik arról, hogy halmozódásuk veszélyezteti a környezeti elemek biztonságos használatát, az ökoszisztémát és végső soron az emberi egészséget. Ezeknek az anyagoknak egy része kémiai eredetű, pl. nano-formulázott anyagok, a hormonháztartást károsító vegyületek (Endocrine Disrupting Chemicals) egyre táguló csoportja, ill. az immár klasszikus környezetszennyezőknek számító kőolajipari termékek, növényvédőszerek. A környezeti elemek biztonságos használatát veszélyeztető vegyületek mellett olyan mikrobák is a környezetbe kerülhetnek, amelyek emberi-, állati-, és növényi betegségek kiváltói lehetnek, régiós diverzitásuk a klímaváltozás hatására jelentősen változhat. Ugyanakkor a mikrobák közreműködhetnek a környezetbe került szerves szennyező anyagok ártalmatlanításában, a szennyezett területek sikeres remediációjában.

Célkitűzések:
A perzisztens és/vagy bioakkumulációra hajlamos és/vagy toxikus (PBT) anyagok környezeti- és humán kockázatainak feltárása, szerves mikroszennyezők biológiai ártalmatlanítására alkalmas mikrobák keresése, jellemzése, technologizálása.
Opportunista fakultatív patogén baktériumok fajok (ún. egészségügyi probléma baktériumok) környezeti és katonaorvosi gyakorlatban előforduló törzsei között meglévő tulajdonságbeli hasonlóságok és rokonsági kapcsolatok feltárása.
A patogenitásért/virulenciáért felelős génszakaszok kimutatására alkalmas molekuláris biológiai módszerek rendszerezése, fejlesztése.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszerei:
A PBT vegyületek szakirodalmi adatok alapján való rendszerezése, kockázataik bemutatása.
A PBT vegyületek összehasonlító vizsgálata ökotoxicitási tesztekben és humán sejtvonalakon, szövetekben.
A PBT vegyületek biológiai lebontására és detoxifikációjára alkalmas mikrobák izolálása és azonosítása, remediációs oltóanyagképzés.
Opportunista patogén baktériumok környezeti és kórházi törzseinek antibiotikum rezisztencia és virulencia tulajdonságainak meghatározása hagyományos mikrobiológiai és molekuláris biológiai módszerekkel, PCR-technikák, DNS-szekvencia analízis segítségével.
A patogenitásért/virulenciáért felelős génszakaszok kimutatására alkalmas molekuláris biológiai módszerek rendszerezése, fejlesztése szakirodalmi adatok és laboratóriumi vizsgálati eredmények összevetésével, a károkozási célzatú új mikrobák felismerhetőségének középpontba állításával.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )