Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Németh András
Mesterséges intelligenciák, gépi tanulási módszerek hadipari, katonai célú, illetve veszélyhelyzeti alkalmazása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Németh András
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/katonai-muszaki-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Az elektronikai áramkörök miniatűrizációja és az informatika rohamos fejlődésének köszönhetően a gépi számítási kapacitások az elmúlt években megsokszorozódtak, amely lehetővé tette egyre bonyolultabb matematikai algoritmusok, szabályozási körök, irányítási eljárások alkalmazását az élet számos területén. A robotika, mesterséges intelligencia különböző területeivel foglalkozó kutatások eredményeként teljesen átalakultak többek között a gyártástechnológia és ipari termelés folyamatai, vagy a közmű és kommunikációs hálózatok működtetése, nem utolsó sorban a személyzet nélküli repülés teljes eszközrendszere. A kapcsolódó technológiák, és a különböző funkciójú szenzorrendszerek evolúciója teljesen új perspektívákat nyit meg az or-vostudományban, a közlekedésben, az ipari termelésben és természetesen a hadipar és speciális katonai alkalmazások területén is. Szükséges tehát vizsgálni, hogy miként hatnak ezek a folyamatok az állami, közigazgatási, katonai, veszélyhelyzeti, vagy éppen rendészeti feladatok technikai támogatására, és miként hasznosíthatóak az új technológiák, technikai megoldások, a mesterséges intelligencia és gépi tanulás módszerei, az egyes szakterületeken működtetett eszközrendszerek optimalizációja területén.

Célkitűzések:
Megvizsgálni és elemezni a mesterséges intelligencia, gépi tanulás módszereit, meghatározni azok továbbfejlesztési lehetőségeit elsősorban az ipari termelésben, valamint a személyzet nélküli légijármű rendszerek és más robottechnikai alkalmazások területén, különös tekintettel a hadipari termelésre, illetve a katonai, rendészeti, veszélyhelyzeti és egyéb közszolgálati alkalmazásokra. A konkrét feladatrendszerek, alkalmazások és megvalósítások esetén elvégezni a szükséges számítási, tervezési, szimulációs, mérési és tesztelési feladatokat, valamint alkalmazhatóság vizsgálatokkal meghatározni az eredmények hasznosíthatóságának további területeit.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszerei:
A rendelkezésre álló szakirodalom, rendszer- és műszaki leírások, katalógusok, mérési- és teszteredmények, valamint az érvényes szabványok, tervezési elvek feldolgozása. Gyakorlati tapasztalatok gyűjtése, kísérletek, szimulációk, mérések végzése, az eredmények feldolgozása, rendszerezése.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )