Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A kritikus infrastruktúrák katasztrófák hatásaival szembeni érzékenységének vizsgálata, állóképességük növelésének lehetséges formái, módszerei, a gyakorlati megvalósítás

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
katonai műszaki tudományok
Katonai Műszaki Doktori Iskola

témavezető: Tóth Rudolf
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/katonai-muszaki-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: KMDI


A kutatási téma leírása:

Annak ellenére, hogy napjainkban, a terrorizmus elleni harc kiszélesedésével, a különböző veszélyforrások és ipari balesetek számának növekedésével, egyre gyakrabban beszélünk a kritikus infrastuktúrák ismeretének és védelmének fontosságáról, a kutatási terület és a téma eddigi tudományos feldolgozottsága hiányos, esetenként ellentmondásos. Azon túl, hogy a kutatóknak egységes álláspontot kell kialakítani arról, hogy milyen létesítmények sorolhatók a kritikus infrastruktúrák közzé és miért, tudományos igényességgel fel kell tárni, be kell mutatni ezek katasztrófák hatásaival szembeni érzékenységét is. Meg kell ismerni, hogy sérülésük, esetleg működési zavaruk milyen negatív hatást fejtenek ki a környezetre, az ott élők biztonságára, vagy milyen gazdasági következményei lehetnek. A szakembereknek fel kell tárni azokat az összefüggéseket, törvényszerűségeket és követelményrendszereket melyek segítségével a kritikus infrastruktúrák létesítése, üzemeltetése biztonságosabbá tehető, ezáltal állóképességük, (védettségük), a különböző katasztrófák, vagy szándékos rombolások, negatív hatások ellen növelhető. A fentiek miatt, napjainkban, a terület tudományos igénnyel történő kutatását fontosnak és szükségesnek tartom.

Célkitűzések:
A kritikus infrastruktúrák különböző területeinek, létesítményeinek sérülékenysége és a katasztrófák pusztító hatásai közötti összefüggések elemzése, működési zavaruk környezetre és a lakosság biztonságára gyakorolt hatásainak kutatása.
Feltárni azokat az összefüggéseket és törvényszerűségeket, melyek segítségével ezek állóképessége, működésének biztonsága növelhető.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:
A hazai és külföldi szakirodalmak, jogszabályok tanulmányozása, internetes adatgyűjtés, konzultációk a témában jártas szakemberekkel, katasztrófa események, kritikus infrastruktúrák működési zavarainak feldolgozása, a biztonságosabb működést segítő gyakorlati megoldások elemzése, következtetések levonása, új javaslatok kidolgozása.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )