Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Megmunkált természetes kőanyagok felületi- és élminőségét befolyásoló tényezők vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Vegyészmérnöki és Anyagtudományok Doktori Iskola

témavezető: Gyurika István Gábor
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem, Gépészmérnöki Intézet, Géptan Tanszék
helyszín rövidítés: PE


A kutatási téma leírása:

A kutatási téma ismertetése:
1.Előzmények
A természetes kövek általánosan alkalmazott alapanyagok az építőipar és az építészet területén, de egyre nagyobb volumenben jelennek meg a különböző gránit és márvány termékek a gép- és alkatrészgyártási területeken is. Valamennyi alkalmazás esetén kiemelt fontosságú, hogy a különböző kőanyagok megmunkálása során előre tervezhetővé váljon a kialakuló felületi- és élminőség. A fémmegmunkálás területén már évek óta találhatunk ezen területeken kiforrott algoritmusokat, rendszereket, azonban a természetes kövek előállítása során keletkező felületi minőséggel és élkárosodási mértékkel kapcsolatban erősen hiányosak az ismereteink.

2.Kutatás célja
A kutatás fő célja a természetes kövek, kiemelten a gránit és márvány anyagok megmunkálási folyamatainak vizsgálata, a megmunkálás során létrejövő felületi- és élminőségek elemzése, a minőségi paraméterek javítási lehetőségeinek kutatása. A kutatás részét képezi a kőanyagokat alkotó ásványok felületi- és élminőségben játszott szerepeinek vizsgálata, a különböző technológiai paraméterek és az alkalmazott szerszámpályák hatásának elemzése egyaránt. A vizsgálatok eredményeként olyan matematikai összefüggések felállítása a cél, melyek révén ajánlásokat lehet megfogalmazni a természetes kőanyagok megmunkálása esetén a felületi- és élkárosodások minimalizálása érdekében. További cél olyan tudományos dokumentáció megalkotása, amely a köveket alkotó ásványok felületi- és élminőséget befolyásoló tulajdonságait, jellemzőit foglalja össze.

3.Elvégzendő feladatok, azok időigényei
• Irodalmi áttekintés. Szakirodalmi adatok feldolgozása a természetes kőanyagok megmunkálhatóságának, felületi- és élvizsgálatának területén. (időigény: kb. 8 hónap).
• Köveket alkotó ásványok tulajdonságaival kapcsolatos kutatások (időigény: kb. 6 hónap).
• Kísérlettervezés (időigény: kb. 4 hónap)
• Kísérletek előkészítése (időigény: 4 hónap)
• Kísérletek elvégzése, mérési adatok feldolgozása (időigény: kb. 10 hónap)
• Matematika modellek létrehozása, algoritmusok készítése. (időigény: kb. 8 hónap)
• Eredmények visszaellenőrzése, dokumentálás (időigény: kb. 8 hónap)
4.Szükséges berendezések
A kutatásokhoz szükséges berendezések részben a Pannon Egyetem tanszékein, részben a kooperációs partnereknél megtalálható.

5.Várható eredmények
Új matematikai modellek, melyek segítségével előre becsülhető egy technológiai elem megváltozásának hatására a megmunkált kőanyag felületi- és élkárosodási mértékének változása. A természetes köveket alkotó ásványok felületi- és élminőséget befolyásoló jellemzőivel kapcsolatos új tudományos ismeretek.

6.Irodalmak
Gálos, M., Gyurika, I. G. (2014). Quality measuring numbers of milled edges of granite surfaces. Periodica Polytechnica Civil Engineering 58(2), 121-129. DOI: 10.3311/ppci.2158
Gyurika, I. G., Szalay, T. (2015). Examination of the average chipping rate on the edges of milled granite surfaces. Measurement Science Review 15(1), 1-8. DOI: 10.1515/msr-2015-0001
A kutatási téma előzményei:
A kiírást megfogalmazó kutatónak a témában 2011 óta összesen 21 publikációja jelent meg, melyek közt hazai és nemzetközi konferencia publikációk, magyar kiadású és nemzetközi (WoS adatbázisban is szereplő, impact factor-ral rendelkező) folyóiratok cikkei is megtalálhatóak. A kutatások első fázisában egy objektív mérőszámrendszer került kifejlesztésre, melynek segítségével meghatározhatóvá vált a természetes kőanyagok marási megmunkálásakor generálódó élkárosodások mértéke. A mérőszámokhoz a kutató ezt követően egy olyan komplex testgeometriát dolgozott ki, mely test számított térfogata nagy hatékonysággal közelíti a mart gránitfelületek élein tapasztalható kitöredezések térfogatait. A létrehozott ikerkúp mart gránitfelületek éleinél képes hatékony megoldást adni abban az esetben, amikor az átlagos élkitöredezési mérték meghatározásához egyszerűbb vizsgálati eszközeink vannak és manuálisan kell meghatározni az élkitöredezések által generált térfogatveszteséget. A kutatások következő fázisában a mart gránitfelületek élkárosodási mértékének meghatározásához különböző vizsgálati módszerek kerültek kidolgozásra, ugyanis ezen a területen egyáltalán nem kapható kereskedelmi forgalomba hozott mérőegység, berendezés. Következő feladatként megvizsgálásra került a vágósebesség, mint jellemző technológiai paraméter hatása az átlagos élkitöredezési mértékre mart gránitfelületek esetén. Ezt követően megvizsgálásra került, hogy a vágósebesség változása esetén a gránittermékek felületi vizsgálataiból következtetni lehet-e az élkárosodás változására. Jelenleg futó kutatás során az előtolás és a marószerszám szegmenseiben található gyémántszemcsék átlagos méreteinek élkárosodási mértékre gyakorolt hatását vizsgálja a kiírást készítő kutató. A témában a következő folyóiratcikk várhatóan 2018. első felében jelenik meg, a Technical Gazette (WoS adatbázisban szereplő, 0,707 impact factorral rendelkező) szakfolyóiratban, tehát jelenleg is futó, élő kutatásról van szó.
A lassan 8 éve folyó vizsgálatok során a kutató azt az egyértelmű következtetést vonta le, hogy jelen területen rengeteg kiaknázatlan lehetőség van jövőbeli kutatások oldaláról, így mindenképpen érdemes PhD témát kiírni.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )