Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Krajnc Zoltán
A légi-földi integráció főkérdései: a légi és szárazföldi műveletek koordinálása a modern háborúk megvívása során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
hadtudományok
Hadtudományi Doktori Iskola

témavezető: Krajnc Zoltán
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/hadtudomanyi-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: HDI


A kutatási téma leírása:

A légi–földi integráció, a két haderőnem együttműködésének kérdése a katonai repülés kezdeteitől napjainkig foglalkoztatta illetve foglalkoztatja az elméleti valamint a gyakorlati szakembereket egyaránt. Ennek ellenére a témában, az utóbbi időben viszonylag csekély számú publikáció jelent meg. A tudományos közlemények egy része a műveletek doktrinális értelmezése oldaláról közelíti az együttműködés kérdését, viszonylag kevés kutatás foglalkozott a műveleti tapasztalatok feldolgozásával.

Célkitűzések:

A légi–földi integrációval foglalkozó, azt tartalmazó hazai és nemzetközi szakirodalom gyűjtése, elemzése, feldolgozása, összehasonlítása a hazai viszonyokkal és lehetőségekkel. A magyar, nemzeti doktrinális irodalomrendszer kidolgozásához szükséges elemzések, javaslatok kidolgozása.
A szövetséges doktrínafejlesztési rendszer nemzeti javaslatainak tudományos igényű megalapozása, javaslatok kidolgozása az illetékesek számára. A katonai felsőoktatás ezirányú tananyagigényének támogatása, a parancsnoki és törzsállomány felkészítését támogató anyagok kidolgozása. Az ezirányú légi hadviselési doktrínák fejlődési trendjeinek feltárása, a törvényszerűségek alapján a nemzeti doktrínafejlesztési rendszer működéséhez való hozzájárulás.
A szövetséges doktrínafejlesztési rendszerben az integráció tervezésével kapcsolatos nemzeti javaslatok tudományos igényű megalapozása, a javaslatok kidolgozása az illetékesek számára. A katonai felsőoktatás ezirányú tananyagigényének támogatása, a parancsnoki és törzsállomány felkészítését támogató anyagok kidolgozása.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:

A hazai és a nemzetközi szakirodalom e témára vonatkozó adatainak gyűjtése, rendszerezése, feldolgozása.
Külföldi és hazai tanulmányutakon, konferenciákon, gyakorlatokon való részvétel, a tapasztalatok gyűjtése és feldolgozása.
A csapatok, parancsnokságok, valamint az egyetem által létrehozott közös kutatói teamekben a témával kapcsolatos célkitűzések egy vagy több elemének a kidolgozása.
Az összegyűjtött új ismeretek, kutatási eredmények, módszerek publikálása, a szakmai közvélemény előtti megmérettetése, a visszajelzések, tapasztalatok feldolgozása.
Az értekezések, alkalmazási javaslatok összeállítása, és eljuttatása az illetékeseknek.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

A tervezett, illetve várható új tudományos eredmények alapul szolgálhatnak a légierő doktrínájával foglalkozó szakembereknek a doktrínafejlesztésben és kutatásban, továbbá hozzájárulhatnak a csapatok, törzsek felkészítésének megalapozásához.
Alapul szolgálhatnak a hadműveleti, és védelmi tervezéssel foglalkozó szakembereknek a döntések előkészítéséhez, hozzájárulhatnak a vezetési, tervezési dokumentumok, az ezirányú doktrínák megfelelő részeinek a kidolgozásához.
Segítséget nyújthatnak a katonai felsőoktatásban a légierő műveleteivel foglalkozó tantárgyak témaköreinek az oktatásához, a korszerű tananyagok kidolgozásához.
Végül a kapott tudományos eredmények elősegíthetik a témakörben folytatott további kutatómunkát és a határterületek kutatása nem csak a légierő hadművelet-elmélet, hanem a más területek, szakok eredményeit is gazdagíthatják.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )