Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Krajnc Zoltán
A Magyar Honvédség légierejének jövőbeni stratégiai koncepciója, a légierő csapatok hadművelet elméletének, harcászatának és vezetésének fő kérdései a háborús- és a nem..

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
hadtudományok
Hadtudományi Doktori Iskola

témavezető: Krajnc Zoltán
helyszín (magyar oldal): https://hhk.uni-nke.hu/kutatas-es-tudomanyos-elet/doktori-iskolak/hadtudomanyi-doktori-iskola/bemutatkozas
helyszín rövidítés: HDI


A kutatási téma leírása:

A Magyar Honvédség légierejének jövőbeni stratégiai koncepciója, a légierő csapatok hadművelet elméletének, harcászatának és vezetésének fő kérdései a háborús- és a nem háborús katonai műveletek során

A légtérből kiinduló terrorfenyegetés növekedése már napjainkban is érzékelhető, hiszen jól szervezett terrorista csoportok léteznek, amik rendkívül alapos, mindenre kiterjedő tervezés után nagymértékű rombolásra, károkozásra (mérgezésre, fertőzésre, pszichés nyomásgyakorlásra stb.) alkalmas pusztító- és hordozó eszközökhöz juthatnak. Platformként használhatják az akár jogosan igénybevett, vagy már a földön eltulajdonított, vagy akár eltérített polgári repülőgépeket, amelyek pusztító eszközként való alkalmazása ma már jelentős fenyegetést jelent hazánk számára is.
A helyzetet bonyolítja, hogy ezek a bűnözői csoportok képesek lehetnek „kis repülőgépek” „harci töltettel” (mérgező, robbanóanyaggal) való feltöltésére, majd a terroristatámadásra kijelölt célpontokra való irányítására és a támadás végrehajtására. A kisgépes platformon kívül, elképzelhető hogy „komolyabb” harci technikát is igénybe vesznek, és akár helikoptert, pilótanélküli repülőgépet, vagy a legsötétebb verzió szerint harcászati ballisztikus rakétát vetnek be. Az ilyen támadás összetettségét, és az ellene való fellépés nehézségét mutatja, hogy a támadás indulhat az országhatáron túlról, de akár az országon belülről is, ami a válaszlépésre számított reakcióidőt tekintve nyugtalanító.
A légi műveletek tudományos igényű, informatikai eszközökkel, rendszermodellekkel támogatott tervezése nagyban elősegítheti a katonai műveletek sikeres végrehajtását. Így e téma tudományos művelése, a kapott új tudományos eredmények alkalmazása elősegítheti a légierő jó felkészítését, az esetleges alkalmazás sikerét.A tudomány-elméleti kérdések vizsgálata, a légi hadműveletek elméletének és harcászatának tudomány-rendszertani helye és fejlődésének törvényszerűségei fontos elemét képezik a tudományszak elmélet-rendszerének.
A stratégiai tervezés témaköre a rendszerváltás után viszonylag nagy súllyal jelent meg a hazai katonai és közgazdasági irodalomban egyaránt, könyvek és cikkek tömkelege jelent meg a témában, tanszékek, tárgyak, és önálló menedzsment kurzusok, szakok is indultak, hirdetve, hogy piacgazdasági versenyben a szervezetek létezésének és fennmaradásának egyik kulcsa a stratégia.
Logikusan adódik, hogy légierő műveletei és vezetésük elmélete tudományszak interdiszciplináris területeként is kezelhető a vezetés, stratégia-alkotás kérdésköre. Így a határterületek kutatása nem csak a légierő hadművelet-elmélet, hanem a más területek, szakok eredményeit is gazdagíthatják.

Célkitűzések:

A légierő által végrehajtható műveleteket tartalmazó hazai és nemzetközi szakirodalom gyűjtése, elemzése, feldolgozása, összehasonlítása a hazai viszonyokkal és lehetőségekkel. A magyar, nemzeti doktrinális irodalomrendszer kidolgozásához szükséges elemzések, javaslatok kidolgozása.
A szövetséges doktrínafejlesztési rendszer nemzeti javaslatainak tudományos igényű megalapozása, javaslatok kidolgozása az illetékesek számára. A katonai felsőoktatás ezirányú tananyagigényének támogatása, a parancsnoki és törzsállomány felkészítését támogató anyagok kidolgozása. A légi hadviselési doktrínák fejlődési trendjeinek feltárása, a törvényszerűségek alapján a nemzeti doktrínafejlesztési rendszer működéséhez való hozzájárulás.
A hadműveleti tervezéssel, különös tekintettel a légi műveletek tervezésével foglakozó hazai és nemzetközi szakirodalom gyűjtése, elemzése, feldolgozása, összehasonlítása a hazai viszonyokkal és lehetőségekkel. A szövetséges doktrínafejlesztési rendszerben a légi műveletek tervezésével kapcsolatos nemzeti javaslatok tudományos igényű megalapozása, a javaslatok kidolgozása az illetékesek számára. A katonai felsőoktatás ezirányú tananyagigényének támogatása, a parancsnoki és törzsállomány felkészítését támogató anyagok kidolgozása.

Alkalmazandó módszerek, a kutatás módszertani elképzelései:

A hazai és a nemzetközi szakirodalom e témára vonatkozó adatainak gyűjtése, rendszerezése, feldolgozása.
Külföldi és hazai tanulmányutakon, konferenciákon, gyakorlatokon való részvétel, a tapasztalatok gyűjtése és feldolgozása.
A csapatok, parancsnokságok, valamint az egyetem által létrehozott közös kutatói teamekben a témával kapcsolatos célkitűzések egy vagy több elemének a kidolgozása.
Az összegyűjtött új ismeretek, kutatási eredmények, módszerek publikálása, a szakmai közvélemény előtti megmérettetése, a visszajelzések, tapasztalatok feldolgozása.
Az értekezések, alkalmazási javaslatok összeállítása, és eljuttatása az illetékeseknek.

Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

A tervezett, illetve várható új tudományos eredmények alapul szolgálhatnak a légierő doktrínájával foglalkozó szakembereknek a doktrínafejlesztésben és kutatásban, továbbá hozzájárulhatnak a csapatok, törzsek felkészítésének megalapozásához.
Alapul szolgálhatnak a hadműveleti, és védelmi tervezéssel foglalkozó szakembereknek a döntések előkészítéséhez, hozzájárulhatnak a vezetési, tervezési dokumentumok, az ezirányú doktrínák megfelelő részeinek a kidolgozásához.
Segítséget nyújthatnak a katonai felsőoktatásban a légierő műveleteivel foglalkozó tantárgyak témaköreinek az oktatásához, a korszerű tananyagok kidolgozásához.
Végül a kapott tudományos eredmények elősegíthetik a témakörben folytatott további kutatómunkát és a határterületek kutatása nem csak a légierő hadművelet-elmélet, hanem a más területek, szakok eredményeit is gazdagíthatják.

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2018-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )