Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lézerindukált lökéshullámok anyagmegmunkálási alkalmazhatóságának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
fizikai tudományok
Fizika Doktori Iskola

témavezető: Hopp Béla
helyszín (magyar oldal): SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék
helyszín rövidítés: OKT


A kutatási téma leírása:

Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy megfelelő kísérleti körülmények esetén a nagyintenzitású lézerfény elnyelődésekor a besugárzott anyag plazmaállapotúvá válik és robbanásszerűen kitágul. Ezen anyagfelhő által keltett folyamatok nagymértékben függnek attól, hogy a lézerimpulzus egy abszorbeáló anyag felszínén, vagy egy egyébként átlátszó anyag belsejébe fókuszálva a nemlineáris abszorpció miatt nyelődik el. Az előbbi esetben a hirtelen kitágulás egy levegőben terjedő lökéshullámot kelt a céltárgy felett. A kirobbanó plazma által keltett visszalökő erő következtében a céltárgyban is kialakulhat egy lökéshullám, mely a túloldalra érve a felületen jelentős mechanikai hatásokat fejthet ki. Ilyen hatás lehet például a felület hámlasztása réteges szerkezettel rendelkező céltárgyak esetén, mint azt már bizonyították vékonyréteg felépítésű napelemek megmunkálását célzó vizsgálatok során.
A megfigyelésekből kiindulva tervezzük vizsgálni a lézerrel keltett lökéshullámok alkalmazhatóságát különböző nanoskálájú anyagmegmunkálási célokra, mint például vékonyrétegek lézerindukált kontrollált átvitele egy hordózóról valamely fogadó felületre (direkt-írás), vagy grafit/grafén rétegek hámlasztása réteges szerkezettel rendelkező nagyfokú orientáltságú pirolitikus grafitból.
Ha tömbi anyag belsejébe fókuszáljuk a lézerfényt, a zárt térben kialakuló forró plazma extrém nagy nyomást és lökéshullámot hozhat létre. A fókuszban így egy maradandó nanoüreg jön létre melyet egy megváltozott atomi és kristályszerkezetű anyagrész vesz körül. A felületi és tömbön belüli mikro-robbanások alkalmasak lehetnek kristályhibák kialakulásának vizsgálatára, de akár új, szupersűrű, nagykeménységű anyagformák előállítására is. Célunk ezen módosult anyagok tulajdonságainak a vizsgálata.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-07-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )