Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Gábor
Európai Forenzikus Tudományos Térség (EFSA2020) létrehozásának kihívásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
rendészettudomány
Rendészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács Gábor
helyszín (magyar oldal): RTK Kriminalisztikai Intézet
helyszín rövidítés: RDI


A kutatási téma leírása:

A határon átnyúló bűnözés léptéke, a bűnözés globalizációja sürgetően kényszeríti az államokat egy olyan, egységes rendszer megalkotására, amely lehetővé tenné a másik országban elkövetett (bűn)cselekménnyel összefüggésben keletkezett bizonyítékok felhasználását. Ezért az EU Tanácsa 2011-ben, a bizonyítási eszközökre vonatkozó egységes szabályok megalkotása mellett döntött, amelyet 2020-ig kell kialakítani.

A kutatás alapkérdése, hogy kialakítható-e a forenzikus szakértői bizonyításra vonatkozó közös európai mérce, és ha igen akkor mely szabályok alapján. A kérdésre csak mélyreható nemzetközi vizsgálat alapján lehetséges az elmélet és a joggyakorlat számára is hasznos válaszokat adni.

A Tanács által megfogalmazott közös európai standardok megalkotása a bizonyítás elméleti alapkérdéseinek újragondolását követeli meg. A vizsgálatnál szem előtt kell tartani, hogy az egységes térség kialakítása milyen előnyökkel jár a nyomozása során, vagy a büntetőjogi felelősség megállapításakor, illetve az mennyiben érinti a tagállamok szuverenitását. Alapvető kérdés, hogy az egyes nemzeti eljárási rendszerek különbözősége miatt, hogyan érvényesülhet az EUROJUST kapcsán már ismert kölcsönös elismerés elve? A tagállamok speciális igényei mely körben érvényesülhetnek? Hogyan tudja jogtudomány harmonizálni a szakértői vizsgálatok szabályait, egyúttal milyen eljárási garanciákat tud adni e téren. Az egyes államok jogi kultúrája, jogpolitikája miként képes feldolgozni az új követelmények okozta ,,kényszereket”? Mennyiben lesz képes a jogalkotó a centralizáltan kialakított rendszerben biztosítani a jogállam mellőzhetetlen garanciáinak érvényesülését, kiemelten figyelve, hogy az egyéni jogok ne szenvedjenek csorbát. Fontos, hogy az állam bűnüldözési feladatainak hatékonyan eleget tudjon tenni, azaz együttesen tudjon érvényesülni mind a nacionális, mind a szupranacionális érdek. Olyan gyakorlati kérdések elméleti alapjait is vizsgálni kell, mint az eljárási jogsegély keretében beszerzett jogellenes bizonyítékok sorsa. Jelenleg ezek csak akkor zárhatók ki, ha a külföldi állam hivatalosan tiltakozik azok felhasználása ellen. Mindezek fényében határozott igény mutatkozik az eljárási jogsegély rendszerének újraszabályozására is, és egységesebb eljárási jogsegély-térség kialakítására. Ennek alapja pedig az egyes nemzeti bizonyítási szabályrendszerek megfelelő átalakítása lehet.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-07-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )