Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Janda Tibor
Termesztett növények abiotikus stresszfolyamatai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Kertészettudományi Doktori Iskola

témavezető: Janda Tibor
helyszín (magyar oldal): MTA ATK Mezőgazdasági Kutatóintézet
helyszín rövidítés: MgI


A kutatási téma leírása:

Ritkán múlik el olyan év hazánkban, hogy a szélsőséges kontinentális éghajlatból eredően ne kelljen valamilyen súlyos gazdasági következményekkel járó káros környezeti tényezővel számolni. Hol egy hosszantartó, súlyos aszály, hol a rossz időben, rossz helyen lezúduló túlzott csapadékmennyiségből eredő belvíz, hol a túlságosan kemény tél, vagy túl meleg nyár, esetleg valamilyen kártevő hirtelen megjelenéséből adódó járvány teheti tönkre az adott év munkáját. Különösen a trópusi és a szubtrópusi eredetű növényeink már 10-12 °C alatt jelentős károsodást szenvedhetnek. Régi megfigyelés, hogy ha a növényt több fény éri, mint amit a fotoszintézisben fel képes használni, vagy valamilyen szabályzó mechanizmus útján közömbösíteni tud, a fotoszintetizáló képesség lecsökken. Kiderült, hogy különböző egyéb stresszhatások, mint például a hidegstressz is, a fénygátlás mértékét felerősíthetik. Különösen a hidegtűrő növényeknél az alacsony hőmérsékletnek jótékony hatásai is vannak. Őszi búzafajtáknál például a megfelelő idejű és megfelelő hőmérsékletű hidegkezelés mind a vernalizációnak, mind pedig a fagy-, ill. télállóság kialakulásának elengedhetetlen feltétele. Mind elméleti, mind gyakorlati szempontból nagy jelentősége van azon anyagok vizsgálatának, melyek a gazdasági növények stresszérzékenységét csökkenteni képesek. Ismert, hogy a szalicilsav szerepet játszik egyes patogének elleni védekezési folyamatokban, de abiotikus stresszek során is védelmet nyújthat. A növénynemesítőknek és a termesztőknek is egyaránt az az érdekük, hogy olyan növényekkel dolgozhassanak, melyek a környezet változásait a lehető legkisebb mértékű károsodás mellett tolerálják. Ahhoz, hogy ilyen növényeket elő lehessen állítani, mindenekelőtt a növények egyes védekező és szabályozási folyamatait kell megismerni.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )