Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gaszner Balazs
Artériás funkció non-invazív vizsgálata a kardiovaszkuláris kockázat megítélésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
klinikai orvostudományok
Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Gaszner Balazs
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A világon és ezen belül Magyarországon is a szív- érrendszeri betegségek vezetik a halálozási statisztikákat. A kardiovaszkuláris rizikó meghatározásában jelentős szerepe van a célszerv károsodásnak és e folyamatok pontos diagnosztikájának. Az ateroszklerózis folyamatának igazolása, az artériák szerkezeti és funkcionális károsodásának mértéke az artériás stiffness paraméterek közvetlen mérésével széles körben alkalmazható eljárás. Számos klinikai tanulmány független rizikófaktorként definiálta az artériás stiffness paramétereket, az agyi infarktus, az összesített kardiovaszkláris halálozás, és a koszorúsér események kialakulása szempontjából. Az Európai Kardiológus Társaság (ESC/ESH) ajánlása szerint a kardiovaszkuláris rizikó megítélésében az artériás stiffness paraméterek a prognózist befolyásoló tényezők részeként kerültek megfogalmazásra. Az artériás stiffness paraméterek vizsgálata jelenleg nem eléggé elterjedt módszer, mely az Európai Kardiológus Társaság megfogalmazása szerint „a stiffness paraméterekből nyerhető információ kívánatos lenne, de bonyolult az adatokat meghatározni”. A probléma megoldására az utóbbi években számos non-invazív, felhasználó barát technika fejlesztése indult meg. Munkánk célja, hogy a kardiovaszkuláris rizikó megítélésére korábban validált, alacsony költségű, non-invazív vizsgáló módszereket hasonlítsunk össze: pl. a carotis Doppler echo-tracking rendszert (Aloka SSD-5500) és az oszcillometriás elven működő TensioClinic készüléket. A stiffness paraméterek közül az aortafal rugalmasságával összefüggő, regionális pulzushullám terjedési sebességet (PWVao), az artéria carotison ultrahanggal mért lokális PWVcar-t és a kisartériák szisztémás állapotára utaló augmentációs indexet (Aix) kívánjuk meghatározni. A klinikai alkalmazások jellemzésére a fenti paraméterek meghatározását egészséges önkénteseken, II. típusú diabetes mellitusban szenvedő és coronaria angiográfiával igazolt iszkémiás szívbetegeken tervezzük. Tanulmányunkban arra keressük a választ, hogy a fokozott kardiovaszkuláris kockázatot a "felhasználó barát" oszcillometriás és echo-tracking módszerekkel meghatározott lokális, regionális és szisztémás paraméterek milyen értékkel jelzik.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-18


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )