Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bugyi Beáta
Az aktin funkcionális polimorfizmusának molekuláris alapjai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
elméleti orvostudományok
Interdiszciplináris Orvostudományok Doktori iskola

témavezető: Bugyi Beáta
helyszín (magyar oldal): PTE ÁOK Pécs, Szigeti u. 12.
helyszín rövidítés: ÁOK


A kutatási téma leírása:

A sejt összehangolt egységében a funkcionálisan eltérő aktin hálózatok esszenciális szerepet játszanak a sejtfolyamatok pontos térbeli és időbeli szabályozásában. Az aktin funkcionális polimorfizmusa így meghatározó a sejt sokszínű funkcionalitásának kialakításában. Az aktin citoszkeleton működésének finom hangolásában fontos szerepük van az aktin szabályozó fehérjéinek és különböző izoformáiknak, valamint a köztük kialakuló funkcionális csatolásoknak. A háttérben álló mechanizmusok részletei azonban mindezidáig feltáratlanok maradtak. Kutatásaink célja az aktin sejtváz összetett és sokrétű szabályozásának hátterében álló molekuláris mechanizmusok megértése. Ehhez kapcsolódóan, az aktinhoz kapcsolódó esszenciális fehérjék valamint azok izoformái közötti funkcionális csatolások szerepét vizsgáljuk az aktin sejtvázzal kapcsolatos biológiai változatosság kialakításában. A kutatási koncepciónk az alábbi egymással szorosan összekapcsolódó fő irányvonalakra épül:
1. az aktin és aktin szabályozó fehérje izoformák azon tulajdonságainak megismerése, amelyek révén az aktin hálózatok térbeli és időbeli kialakulásának, szerkezeti és dinamikai tulajdonságainak, molekuláris összetételének, valamint funkcionális sajátságainak izoforma specifikus szabályozása megvalósul,
2. azon mechanizmusok azonosítása, amelyek a sejtváz fehérje izoformákhoz kapcsolódó diszfunkcióit és a vonatkozó betegségek kialakulását eredményezik,
3. az aktin és aktin szabályozó fehérjék izoformái által létrehozott szupramolekuláris struktúrák funkcionalitását modellező in vitro biomimetikus modell rendszerek kidolgozása.
A kutatások során molekuláris biológiai és fehérje biokémiai-biofizikai eljárásokra, fluoreszcencia spektroszkópiai és mikroszkópiai technikákra, mikrofluidikára és biomimetikus módszerekre, valamint sejtbiológiai vizsgálatokra épülő stratégiát alkalmazunk.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-18

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )