Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csáji Balázs Csanád
Statisztikus gépi tanulás

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Csáji Balázs Csanád
helyszín (magyar oldal): Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, Magyar Tudományos Akadémia
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

A gépi tanulás az informatika egyik dinamikusan fejlődő ága, amelynek eredményeit számos helyen alkalmazzák a gyakorlatban, a hagyományosan szoftvertechnológiai területektől (pl., spam szűrés, hálózati forgalomirányítás, intelligens ajánlórendszerek) a közgazdasági, orvosi és mérnöki alkalmazásokig (pl., tőzsdei folyamatok előrejelzése, orvosi diagnózisok, intelligens gyártás).

A gépi tanulásban előkerülő problémák egy jó részében kulcs szerepet játszik a bizonytalanság, amelynek számtalan forrása lehet, például: mérési vagy emberi hibák, hiányos ismeretek, pontatlan modellek, korlátos erőforrások, környezeti változások és a rendszer dinamikája. Az ilyen bizonytalanságok teszik szükségessé statisztikai megközelítések alkalmazását. A kutatás célja mély matematikai megalapozással rendelkező statisztikus gépi tanulási módszerek (elméleti és gyakorlati pl. szimulációs) vizsgálata, továbbfejlesztése és új módszerek kutatása.

Néhány alapvető kérdés a következő: hogyan építhetünk (statikus vagy dinamikus) modelleket (tipikusan zajos, hiányos) megfigyelések alapján; hogyan mérjük modelljeink megbízhatóságát; hogyan ismerjük fel, ha a rendszer megváltozott; hogy használhatjuk ezen modelleket hatékony döntések meghozatalára; hogyan frissítsük rekurzívan a modellünket újabb tapasztalatok alapján; hogyan jelezzük előre a modellezett rendszer viselkedését; hogyan tudunk minél kevesebb statisztikai feltevés mellett minél jobb garanciákat adni a tanuló algoritmusunk hatékonyságára; hogyan tudjuk úgy befolyásolni a rendszert, hogy az minél több információval szolgáljon a tanulás számára; hogyan hozzuk egyensúlyba a rendszer feltérképezésére és a tanultak kihasználására vonatkozó viselkedést; valamint hogyan lehet különböző módszereket hatékonyan kombinálni.

Kulcsszavak: adaptív algoritmusok, megerősítéses tanulás, valószínűleg közelítőleg helyes tanulás, osztályozás és regresszió (kernel módszerek, mély tanulás, együttes tanulás), aktív tanulás

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
Valószínűségszámítási és statisztikai alapismeretek, ajánlott Matlab és/vagy Python tudás

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )