Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szendefy János
Stabilizált talajok reziliens modulusa a talajszívás függvényében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Szendefy János
helyszín (magyar oldal): BME, Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék
helyszín rövidítés: BMEGM


A kutatási téma leírása:

Az útpályaszerkezetek alternatív méretezési eljárásánál a földmű teherbírását a reziliens modulus értékével és a Poisson-tényezővel lehet jellemezni. A reziliens modulus egy rugalmassági modulus, ami a forgalmi terhelésből adódó dinamikus hatásra létrejövő rugalmas alakváltozásból számítható. A reziliens modulust laboratóriumi körülmények között dinamikus triaxiális berendezéssel lehet meghatározni. Hazánkban ilyen berendezések csak az elmúlt évektől elérhetőek, ezért ilyen vizsgálatok még nem készültek korábban Magyarországon. A BME Geotechnikai és Mérnökgeológia Tanszék Geotechnikai Laboratóriumában rendelkezésre áll a dinamikus triaxiális berendezés, amivel lehetőség nyílik a reziliens modulus laboratóriumi vizsgálatára, az első ilyen vizsgálatsorozatokat már el is készítettük és eredményeit hazai folyóiratban publikáltuk. Ezen modern berendezések megjelenésével a talajok dinamikus terhelés okozta alakváltozási jellemzőinek vizsgálata, a nemzetközi szakirodalomban is aktuálisan publikált témák közé tartozik.
A nemzetközi publikációk szerint a talajok reziliens modulus értéke rendkívül érzékeny a nedvességtartalom változásra. Ez az érzékenység az utak alatti földművek teherbírására gyakorolt hatása miatt kiemelten fontos. A telítetlen talajokban kialakuló szívás nyírószilárdságra gyakorolt hatásának fontosságát a talajmechanika csak a közelmúltban ismerte fel, erre irányuló hazai vizsgálatok az elmúlt években kezdődtek meg.
A kutatás során ezeket az újszerű vizsgálati és méretezési módszereket kívánjuk használni és összefüggést keresni a szívás és a reziliens modulus között.
A kutatási munka során elvégzendő feladatrészek:
• A korábbi nemzetközi kutatási eredmények és módszerek áttekintése és feldolgozása.
• Laboratóriumi vizsgálatok készítése agyag, lösz és homok talajok, illetve kötőanyaggal stabilzált talajok szívási görbéinek előállítására.
• Laboratóriumi vizsgálatok készítése dinamikus triaxiális berendezéssel a szívási görbe jellemző pontjainál lévő víztartalomnál, különböző kötőanyag típusokkal és adagolásokkal.
• Laboratóriumi vizsgálatok készítése CBR teherbírás mérésére a szívási görbe jellemző pontjainál lévő víztartalomnál, különböző kötőanyag típusokkal és adagolásokkal.
• Összefüggések meghatározása a szívás, a reziliens modulus és a CBR teherbírás között talajok és kötőanyaggal stabilizált talajok esetében.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-01-29


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )