Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tóth Gyula
A nehézségi erőtér meghatározása Magyarország területére űrgradiometriai mérések alapján

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Tóth Gyula
helyszín (magyar oldal): BME Általános- és Flsőgeodézia Tanszék
helyszín rövidítés: AF


A kutatási téma leírása:

Napjainkra a nehézségi erőtér, a geoid néhány cm pontos meghatározása az általánosan elterjedt GNSS-rendszerek segítségével történő magasságmeghatározás kulcskérdésévé vált. Az űrgradiometria sikeres megvalósítása előtt csupán a térben és időben igen heterogén eloszlást mutató földfelszíni mérések alapján volt lehetséges a nehézségi erőtér helyi szerkezetének vizsgálata. Az évtizedekkel ezelőtt végzett felszíni gravimetriai, gradiometriai (Eötvös-inga), szintezési és függővonal-elhajlási méréseket tekintve, valamint az alföldi területeken kimutatott, dm-t is meghaladó jelenkori függőleges felszínmozgások miatt ezen adatok alapján Magyarország területére nem remélhető megfelelően pontos geoidkép előállítása.
Az ESA GOCE mesterséges holdja nagymértékben hozzájárult a földi nehézségi erőtér korábbiaknál pontosabb és jobb felbontású meghatározásához. Az űrprojekt teljes 42 hónapnyi feldolgozott gradiométeres méréseit az ESA a nemzetközi tudományos közösség számára hozzáférhetővé tette. Az adatok hasznosítása, elemzése ezért a nemzetközi kutatások homlokterében áll. A GOCE adataiból Magyarország tágabb területe fölött nagyjából 100 ezer mérési pontban több, mint fél millió gravitációs gradiens adat található közel homogén eloszlásban. Ez a korszerű adatrendszer egyedülálló lehetőséget biztosít hazánk számára is a nehézségi erőtér pontos meghatározásához, viszont az adatok ilyen célú közvetlen hasznosítása eddig még nem történt meg. Az adatok csupán közvetetten, az egész földre kiszámolt geopotenciális modelleken keresztül hasznosultak.
A GOCE adatai egy nagyméretű inverz feladat megoldásán keresztül vonhatók be a nehézségi erőtér meghatározásába. Az erőtér szerkezetét célszerűen a feladatnak megfelelő térben lokalizált bázisfüggvények segítségével írhatjuk le. Az inverziós megoldás során kulcskérdések a bázisfüggvények számának meghatározása, a megoldás regularizációja és a mérések helyes súlytényezőinek megtalálása.
Kidolgozandó fő témák és feladatrészek:
A GOCE méréseinek leválogatása Magyarország tágabb területére, az adatok elemzése, ellenőrzése és hibaszűrése
A radiális bázisfüggvényes inverziós megoldás matematikai összefüggéseinek, a vonatkozó külföldi szakirodalomnak a feltárása. Modellező szoftver elkészítése az összes rendelkezésre álló adattípus (GNSS/szintezés, gravimetria, függővonal-elhajlás és felszíni és űrgradiométeres mérések) figyelembevételével. A szoftver validációja és tesztelése
Adatok redukciója a választott terület és geopotenciális modellek segítségével és a teszt számítások elvégzése különböző regularizációs megoldásokkal
A megoldások ellenőrzése, elemzése, összehasonlításuk a nehézségi erőtér korábban meghatározott adataival

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )