Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Tibor
Nukleáris analitikai módszerek fejlesztése a hatékony petrolkémiai korrózióvédelmi kontroll biztosítására

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
bio-, környezet- és vegyészmérnöki tudományok
Vegyészmérnöki és Anyagtudományok Doktori Iskola

témavezető: Kovács Tibor
helyszín (magyar oldal): Pannon Egyetem, Radiokémiai és Radioökológiai Intézet
helyszín rövidítés: PE


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt évek nemzetközi és közép-kelet európai kőolaj feldolgozásának új üzleti kihívása a különböző forrásokból beszerzett kőolajok – Seaborn Crude Diversification Program – és a megújuló forrásokból – Renewable, Co-Processing – származó alapanyagok feldolgozása.
Mind a kőolaj kiválasztás mind a megfelelő korróziós kontroll elengedhetetlen velejárója az alapanyagok és termékáramok megfelelő minőségi és mennyiségi elemzése, analitikája. Az analitikai eljárásoknak alkalmasnak kell lenniük a fő komponensek meghatározása mellett a szennyezők (koróziós prekurzorok) minősítésére is. Ezek ismeretében lehet a technológiák üzemeltetésének kockázatát becsülni és megfelelő előrejelzések (prediktív modellek) alapján biztonságosan üzemeltetni.
Az olajiparban az egyik legnagyobb problémát a klorid ionok által okozott korrózió okozza. Korábbi felmérések és tanulmányok bizonyították, hogy nem áll rendelkezésre olyan komplex (klorid) vizsgálati módszer csomag mellyel ezek a paraméterek megfelelő módon meghatározhatók.
A klorid tartalom meghatározása során több problémával is szembesülhetünk. Az analitikai elemzések során gondot jelent, hogy a meglevő sztenderdek elavultak, jelentős hibával terheltek.
A klorid mérések problémájára az Amerikai Nemzeti Mérésügyi Hivatal (ASTM) már az 1980-as jelentésében felhívta a figyelmet és a neutron aktivációs analízist jelölte meg a mérések összehasonlításánál, mint referenciamódszert. Módszer, hátránya azonban, hogy a mérés viszonylag drága és helyhez kötött (neutron forrás (reaktor) szükséges). Ezek miatt nem célszerű a rutin analitikát erre alapozni.

A kutatómunka során a Jelöltnek a következő feladatokat kell megoldani:
1. a már meglevő, jól bevált analitikai módszer beillesztése az összehasonlító elemzésekbe
2. a rendelkezésre álló olaj (petrolkémiai mintákból a gyártórendszerben levő kloridion-tartalom meghatározása és a minták reprezentativitásának a vizsgálata
3. meglevő mérési protokoll pontosítása (minták homogenitás-vizsgálata, reprodukálási szint növelése, ezzel a meghatározás hibájának csökkentése), mely akár egy későbbi protokoll kialakításának alapjául szolgálhat
4. rendszerben alkalmazott acélok és inhibitorok vizsgálata radiotracer technikával a klorid korrózió csökkentési lehetőségeinek vizsgálata

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )