Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az epidermalis intercellularis kommunikáció szerepe a pruritus kialakításában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Orvostudomány Doktori Iskola

témavezető: Szöllősi Attila Gábor
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK Élettani Intézet
helyszín rövidítés: DEÉI


A kutatási téma leírása:

A viszketés a leggyakoribb bőrgyógyászati tünet, mely számos betegséghez társulhat, milliók életminőségét rontva világszerte. Az elmúlt évtizedben jelentősen gyarapodtak ismereteink az akutan fellépő viszketés molekuláris mechanizmusáról, de a krónikus viszketés (> 6 hét) kialakulása még kevésbé ismert és a viszketéssel társuló állapotok kezelése a mai napig a dermatológiai praxis egyik legnagyobb kihívása. A viszketés molekuláris integrációja az érző idegeken kifejeződő ioncsatornák és metabotróp pruritogén receptorok aktivációján vagy szenzitizációján keresztül törénik. A krónikus viszketés kialakulásának és fennmaradásának egyik lehetséges mechanizmusa a bőr nem¬neurális sejtjei és a pruriceptív érző rostok közötti kommunikáció diszregulációja.
Ezek alapján a munkacsoport célja a viszketés kialakulásában szerepet játszó, a bőr nem¬neuronális sejtjei és az érző idegrostok között kialakuló intercelluláris kommunikáció jobb megértése, különös tekintettel a mindkét struktúrán kifejeződő tranziens receptor potenciál (TRP) ioncsatornák szerepére. A kutatás fő kérdései: (i) a bőr nem¬neurális sejtjei, mint az epidermális keratinociták vagy a Langerhans sejtek milyen ismert viszketést kiváltó ágensek célpontjai lehetnek és hogy ezen pruritogének szignalizációjában szerepet játszanak¬e TRP csatornák; (ii) a nem¬neurális TRP csatornák aktivációja megváltoztatja¬e ezen sejtek mediátor szekrécióját; (iii) a felszabadult mediátorok milyen jelátviteli folyamatokon keresztül aktiváljhatják a szenzoros neuronokat; (iv) gyulladásos környezet hogyan befolyásolja ezt a pruritogén „párbeszédet”; és (v) hogyan változik a TRP csatornák kifejeződése és működése egyes viszketéssel járó betegségekben.

előírt nyelvtudás: angol középfok
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-02-18


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )