Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Sápi Zoltán
Óriássejtes csonttumorok kromoszómális instabilitásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Patológiai tudományok Doktori Iskola

témavezető: Sápi Zoltán
helyszín (magyar oldal): SE I.sz. Patológiai és Kisérleti Rákkutató Intézet
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

A malignus csonttumorok inkább gyermek- és fiatal felnőtt korban fordulnak elő. A halálozási ráta átlagban 40%, ami különösen a gyermekeknél nagyon magas összehasonlítva más típusú daganatok okozta halálozással.

Bár az óriássejtes csonttumorok (osteoclastoma) műtéti eltávolításával az esetek egy részében a probléma megoldottnak tekinthető, mégis számos esetben recidíva, a recidívák során malignus transzformáció alakulhat ki. Ritkán bár be előfordulhat, hogy a szokásos hisztológiai kép ellenére is a daganat malignus biológiai viselkedést mutat, és metastasist képez.
Mindezek alapján régi törekvése a patológusoknak és kutatóknak, hogy olyan morfológiai és/vagy prognosztikai jeleket, kapaszkodókat találjanak, melyek alapján a terápiás lehetőségek bővülhetnének és ezáltal az esetleges recidívák, metasztázisok megelőzhetőek lennének.

A hiszto és citomorphológia jeleket illetően sajnos megbízható, egyértelmű prognosztikai értékű morfológiai jelek nem ismertek, illetve a szokásos malignitási kritériumokkal ilyen jellegű összefüggés nem igazolható (mitotikus ráta, atípia, nekrózis, stb.).

Biztató eredményeket mutattak ugyanakkor a totális DNS tartalom meghatározás adatai, különösen ha mindez cytofotometriás vizsgálatokkal történt, valamint segítséget jelenthet a teljes proliferációs ráta meghatározása Ki-67 immunhisztokémiai reakcióval. Az igazolt aneuploiditás és az emelkedett proliferatiós aktivitás szignifikáns összefüggést mutatott a recidív készséggel, de mindezen eredmények se hoztak igazi áttörést a pontos prognózist illetően.

Jelen kutatási munkában a cél a kromoszómális instabilitás meghatározása FISH, valamint Comparativ Genomikus Hibridizációs (CGH) technika segítségével, továbbra is meghatározva a totális DNS tartalmat citofotometriás módszerrel. A CGH előnye, hogy olyan kis mennyiségű DNS vesztés (loss), vagy többlet (gain) is kimutatható, mely aneuploiditást nem eredményez, különösen ha a loss és a gain egyensúlyban van. További nagy lehetőség, hogy esetlegesen meghatározható lesz az a specificus kromoszómális eltérés, esetleg eltérések, melyek sokkal pontosabban jelzik a recidív illetve metasztatikus készséget. Mindezek mellett remélhetőleg bepillantást nyerhetünk a malignus transzformáció clonalis evolúciójába, és valószínűleg követhetőek lesznek ennek egyes lépései.

Célkitűzés: legalább 50 óriássejtes tumor (és esetleges recidíváinak, metasztázisainak) prospektív vizsgálata, valamint korábbi recidív osteoclastomák retrospektív vizsgálata, amennyire ez paraffinos anyagból lehetséges (SE Ortopaediai Klinika osteoclastomás anyaga). A cytofotometriás mérések a Szent János Kórház Pathologiai Osztályán, míg a CGH vizsgálatok a SE 1.sz Pathologiai Intézetében történnének

A kutatás finanszírozási hátterét az Európai Unió által támogatott EuroBoNet program biztosítja.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2018-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )