Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gubán Miklós
Az ellátási lánc vállalaton kívüli anyagáramlási folyamatainak a modellezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Vállalkozás-és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola

témavezető: Gubán Miklós
helyszín (magyar oldal): Budapesti Gazdasági Egyetem
helyszín rövidítés: BGE


A kutatási téma leírása:

A termeléshez és a szolgáltatásokhoz kapcsolódó anyagáramlási tevékenység intenzitása folyamatosan növekszik, a gazdasági teljesítmények növekedésének, az egyre nagyobb méreteket öltő ellátási láncoknak köszönhetően.
A különböző anyagáramlási csatornák közül az egyik legjelentősebb a közúti szállítás. A közúti szállítási mód elsősorban helyi- vagy regionális viszonylatban gazdaságos, de számos előnye miatt távolsági forgalomban is alkalmazzák. Ez a magas részarány a többi szállítási módhoz viszonyított legsűrűbb vonalhálózatának, valamint a rövid eljutási időnek, a fuvaroztatók igényeihez való nagymértékű alkalmazkodóképességének, valamint a szállítás során fellépő kis áru-igénybevételeknek köszönhető. A nemzetközi áruszállítás jellegzetessége, hogy többségében körjáratokból áll. Az áruszállító járatok szervezésének fő célja a gazdaságosság, vagyis az egységnyi árumennyiségre eső szállítási költség minimálása.
Az előzőekből látszik, hogy az ellátási lánc vállalatok közti anyagáramlási folyamatainak a szervezése bonyolult feladat, és a folyamatok leírása komoly vizsgálatokat igényelnek. Különösen nehéz meghatározni, hogy az anyagáramlás erőforrásigényei mikor és hogyan kerüljenek kielégítésre. A téma vizsgálatában jelentős szerepet játszanak a különböző logisztikai költségek. Példaként említhető: az üzemanyagtankolás hol és mikor történjék optimális költség mellett, figyelembe véve a tankolási helyeket és az üzemanyag benzinkutaktól függő árát.
A téma feldolgozásának első lépéseként meg kell vizsgálni, hogy a hazai és nemzetközi szakirodalmat. Meg kell nézni módszeresen, hogy a téma mely területei lettek feltárva és módszertanilag milyen megoldásokat alkalmaztak.
A téma feldolgozása során meg kell adni azokat a fő költségelemeket, amelyek a folyamatokat leginkább befolyásolják. Ezek pontos meghatározása rendkívül fontos.
A kutatás következő fontos eleme egy olyan feltételrendszer meghatározása, amely jól körülhatárolja a lehetséges megoldásokat. Ezzel a feltételrendszerrel jól modellezhető a probléma.
A logisztikai költségelemek felhasználásával meghatározandó egy olyan célfüggvény, melynek segítségével az ellátási lánc vállalatok közötti anyagáramlását optimalizálja. A cél nemcsak a szükséges erőforrásigények kielégítése, hanem az erőforrást biztosító szolgáltatók optimális hozzárendelése is. Emellett fontos az optimális hozzárendelésekhez tartozó anyagáramlási útvonalának meghatározása is.
További feladat a megadott modellhez kapcsolódó optimalizálási feladathoz egy megoldási módszer keresése és a feladathoz hangolása.

előírt nyelvtudás: magyar, angol

Jelentkezési határidő: 2018-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )