Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kiss Rita
Tárolási és sterilizációs mód hatása a humán és állati szövetek szilárdsági jellemzőire

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
gépészeti tudományok
Pattantyús-Ábrahám Géza Gépészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kiss Rita
helyszín (magyar oldal): Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék, D. ép. 429.
helyszín rövidítés: MOGI


A kutatási téma leírása:

a.) Előzmények:
A humán és állati szövetek tárolási és sterilizációs módja a donoros átültetések miatt, amely ma már nem csak a legfontosabb szervekre (vese, szív, tüdő), hanem egyes szalagok (térdízületi szalagok) és a rostos porcok átültetésére is kiterjed, egyre fontosabb kérdéssé válik. A tárolási mód befolyásoló hatását in-vitro kísérletek esetén (pld. ízületi csavarok kihúzó vizsgálata csontokból) is figyelembe kell venni. A tárolás és módja és ideje lényegesen megváltoztathatja a szövetek morfológiáját is, mely lényegesen kihat a szövet különböző fiziológiás és mechanikai tulajdonságaira.

b.) A kutatás célja:
A kutatás célja annak megállapítása, hogy különböző tárolási és sterilizációs módszerek és időtartamok hogyan befolyásolják a humán és állati szövetek morfológiáját és ennek következtében statikus és dinamikus mechanikai tulajdonságait. A kísérletek alapján lehetőség nyílik egy új anyagmodell kialakítására és verifikálására. Az új anyagmodell felhasználásával a numerikus módszerekkel történő vizsgálatok, teherbírás számítások is pontosabbá tehetők.

c.) Az elvégzendő feladatok, azok főbb elemei, időigénye:
• Irodalomkutatás: Szakirodalmi adatok áttanulmányozása, kritikus elemzése, különös tekintettel a tárolási mód hatásának elemzésére és a humán és állati szövetek lineáris és nemlináris anyagmodelljeire. (kb. 12 hónap)
• A kiválasztott szövettípusok (pld. cortiaclis csontok, gerinc szegmentumok vagy szalagok) különböző tárolási módok és időtartamok után a szövet morfológiájának vizsgálata és statikus és dinamikus vizsgálata, statisztikus elemzése (kb. 14 hónap)
• A vizsgálatok eredményei alapján a pontosított anyagmodell kialakítása, numerikus modell összeállítása (kb. 10 hónap)
• Különböző hatások szimulációja (kb. 3 hónap)
• Ellenőrző mérések végzése (kb. 3 hónap)
• Dolgozat összeállítása (kb 6 hónap)


d.) A szükséges berendezések:
A kutatómunkához szükséges anyagvizsgáló és mérőberendezések a Biomechanikai Kooperációs Kutatóközpont akkreditált laboratóriumában megtalálhatók.

e.) Várható tudományos eredmények:
A kutatás eredményeképpen egyértelművé válik, hogy egyes tárolási és sterilizációs módszerek és időtartamok hogyan befolyásolják egyes szövettípusok morfológiáját és statikus és dinamikus mechanikai tulajdonságait. A kísérletekkel verifikált anyagmodell felhasználásával összeállított numerikus modell alkalmas az adott szövet viselkedésének, teherbírásának pontosabb modellezésére.
f.) Irodalom:
[1] Hangody, Gy., Szebényi, G., Abonyi, B., Kiss, R., Hangody L. Does a different dose of gamma irradiation have the same effect on five different types of tendon allografts?: A biomechanical study. International Orthopeadics 41(2) pp.357-365, 2017.
[2] Hangody, Gy., Panics, G., Szebényi, G., Kiss, R., Hangody L., Pap K. Pitfalls during biomechanical testing - Evaluation of different fixation methods for measuring tendons endurance properties. Acta Physiologica Hungarica, 103(1) pp. 86-93, 2016

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2018-04-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )