Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pödör Zoltán
Jereb László
Ipari folyamatokhoz köthető adatok gyűjtése és elemzése adatbányászati módszerekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Soproni Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Cziráki József Faanyagtudomány és Technológiák Doktori Iskola

témavezető: Jereb László
társ-témavezető: Pödör Zoltán
helyszín (magyar oldal): Soproni Egyetem, Simonyi Károly Kar
helyszín rövidítés: SOE


A kutatási téma leírása:

A mai, tudás és információ alapú társadalmunkban létfontosságú és megkerülhetetlen olyan eszközök és berendezések használata, melyek különböző eszközök állapotváltozását figyelik, az azt jellemző értékeket, rögzítik és továbbítják a feldolgozóegység felé. A hétköznapokban és az iparban is találkozhatunk szenzorokkal, melyek az állapotváltozásokat figyelve mérési adatokat juttatnak el vezetékes vagy rádiós csatornán keresztül egy vezérlőegység felé, ami az adatok feldolgozása után szükség esetén beavatkozó jelet küld a megfelelő egység vagy egységek felé. Szenzorokat találunk az ABS-szel felszerelt autókban, amik figyelik a jármű bizonyos működési jellemzőit, és az ipari tömegtermelés során is, ahol a munkadarabok aktuális helyzete kulcsfontosságú egy robotizált környezetben. A szenzorok összekapcsolásával és az információ Interneten történő továbbításával komplett szenzorrendszereket, szenzorhálózatokat hozhatunk létre. Így akár egymástól több száz kilométerre levő eszközök működését is nyomon követhetjük és képet kaphatunk azok működési paramétereiről.
A kutatás célja, hogy vállalati környezetben megtalálható szenzorrendszereket tanulmányozva, a létrejövő adatok feldolgozásával – modern, tudományosan megalapozott modellekkel és eszközökkel – hasznos információt, tudást nyerjünk ki. Ez kulcsfontosságú kérdés az informatikai alapú szakmai döntéstámogatásban. A vizsgálat választ keres arra is, hogy a szenzorok aktuális helye és funkciója indokolja-e azok meglétét, az általuk rendelkezésre bocsátott adatok a rendszer számára hordoznak-e valódi, hasznos információt vagy a nem megfelelő mérési stratégia miatt torzítottak a mérési eredmények.
A kutatás és a rendszer analízise majd szintézise során adatelemzési, programozási feladatok megoldására kerül sor. A kapott eredmények bemenő adatokat szolgáltatnak a rendszerek fejlesztése és a folyamatok optimalizálása számára. A kutatás eredményeként a rendszerek működése javítható, továbbá az adott ipari környezet termelékenysége és átbocsátóképessége, azaz a hatékonysága is növelhető.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-12-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )