Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szép Róbert
A szállópor és troposzférikus ózon légszennyezők multimodális értékelése kontinentális zárt típusú medencékben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Szép Róbert
helyszín (magyar oldal): Csíkszereda
helyszín rövidítés: Csík


A kutatási téma leírása:

A kutatások a légszennyezés témában különböző síkon zajlanak: különböző előre jelző modellek felépítése, akcidentális vagy folytonos kibocsátási vizsgálatok, globális, regionális és lokális környezetszennyezési problémák tanulmányozása. Ez esetben lokális típusú vizsgálatot folytatunk a Csíki-medence légszennyezettségére alapozva, a 2007-2015 periódusban. A globális problémák megoldása a helyi, lokális megoldásokkal magyarázhatók, így a Csíki-medence légszennyezési problémáinak feltárása is lényeges szerepet kap a globális modellek kialakításában.
A tanulmányozni kívánt szállópor (PM10) és troposzférikus ózon (O3) a városi és nem-városi környezet komplex légszennyező komponensei, változatos kémiai és fizikai jellegzetességekkel. Előbbi szennyező anyag, esetünkben a biomassza égetés, az ipar, a bányák, kiszáradt tőzegtalajok és a nem teljes égésű gépjármű motorok mellékterméke, valamint a humán és állati szervezet tüdőbántalmainak egyik okozója. Az utóbbi, egy másodlagos légszennyező gáz, mely káros hatását a gázmolekula magas oxidáló hatása okozza, az ember és állatok esetében a tüdőben található zsírsavak kettes kötését oxidálja, különböző megbetegedéseket okozva, míg a vegetáció esetében a fotoszintézis során jut a növénybe, ezzel egyfajta méregtelenítést idézve elő, mely erre a folyamatra, az energiát a fotoszintézistől vonja el, így felgyorsítva a saját elöregedését.

A vizsgált medence zárt típusú, így ebből adódóan különösen megsokszorozódik a légszennyező anyagok hatása, ugyanis a medencére jellemző gyakori inverziós periódusokban ezek akkumulálódnak. A stabil és instabil időszakok befolyással bírnak úgy az ózon, mint a szállóporok koncentráció változására, mely hipotézisünk szerint úgy napi szinten, mint évszakos periódusban is megfigyelhető, és ezzel párhuzamosan a medencében az emberek egészségi mutatóiban is változások figyelhetők meg.
A levegő oxidatív hatásának mértéke, és a természetes határértékek, illetve küszöbértékek meghatározásával értékelhetővé válika légszennyezés biotikus és abiotikus környezet oxido-redukciós folyamataira való hatása. Lényeges tanulmányozni az adott légszennyezők (ózon es prekurzorai, valamint a szállópor) egészségügyi hatásait, mivel számos megbetegedés (szív- és érrendszeri megbetegedések, tüdő- és légúti megbetegedések, rák stb.) száma magas pozitív korrelációt mutat a légszennyezők koncentrációjával.
Ezt követően a Csíki-medence környezetében fellelhető medencék (Háromszéki-medence, Brassói-medence,) közötti kapcsolat leírása a cél, úgy légszennyezés, mint klimatológiai szempontból, majd a medencék légszennyezettségének változása, az egymás közötti háttérszennyezés terjedése, klimatológiai és meteorológiai változások kutatása.
A légszennyező anyagok mozgását, terjedését (pontforrás, terület forrás), és kikerülését a légkörből (nedves, száraz kiülepedés) az Aermod szoftver, illetve felépített matematikai modellek segítségével, szám és grafikai módban is megjelentetjük a dolgozatban.
Hasonló modellek felépítését tervezzük a meteorológiai mutatók és a tanulmányozni kívánt légszennyezők között, mint a harmatpont – szállópor kapcsolata; a vertikális és horizontális légkör stabilitás kapcsolata az ózon koncentrációkkal; szállópor és sugárzási mérleg kapcsolata.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-12-02


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )